.

"אני 16 שעות ביום בטיקטוק": בני הנוער שהתנתקו מהטלפון ל-8 ימים

כל ההורים מכירים את זה – בעיצומו של החופש הגדול הילדים שעות מול המסכים, ולנתק אותם מהם זאת משימה כמעט בלתי אפשרית. אלא שחבורה אמיצה של בני נוער, סיימה השבוע מחנה קיץ, שבו לקחו על עצמם משימה לא פשוטה בכלל: להתנתק מהטלפון – בלי ווטסאפ, טיקטוק ואינסטגרם | צפו
לירן כוג'הינוף
28 ביולי 2022
22:09

קשה להם להיפרד ממנו. אולי זו הידיעה שבקרוב הוא כבר לא יהיה בשלוף, אז הם נאחזים בו כל עוד הם יכולים ולא מרפים – טוב ככה זה בעצם כל הזמן. מכל הארץ הם הגיעו לכפר הנוער בן שמן כדי לעבור את חווית הקיץ של גיל הנעורים. ערבים, דתיים, חילונים מכיתה ז' עד ט' – מחנה קיץ בתשלום של 750 שקלים - שבוע ויום שכוללים גם ניסוי חברתי.

צפו בכתבה

מנהלת המחנה סיפרה: "עשינו מחקר עם יותר מ-600 ילדים, איך הייתה החוייה שלהם. הרוב אמר שהיה קשה אבל איזה מזל שלקחו את הטלפון כי הכרתי חברים ושיחקתי משחקי קופסה". במשך שמונה ימים הם יקבלו בערב את הנייד לרבע שעה עד חצי שעה בלבד לעדכן את ההורים שהכול בסדר ואז יאלצו להיפרד ממנו למשך כל היום.

אחת הנערות סיפרה שיהיה לה מוזר ביד. אחרת אמרה ששבוע שעבר הייתה 40 שעות בטיקטוק ורצתה למחוק אותו - אבל לא מחקה. נערה נוספת סיפרה שהיא "כל יום 16 שעות באינסטגרם ובטיקטוק". אז מה בדיוק עושים שמונה ימים בלי טלפון נייד? אחת המדריכות סיפרה כי "הם הולכים לארוז מזון, לנקות שבילים ולהתנדב בכפר. וכמובן גם הולכים לעשות כיף".

חזרנו אחרי שמונה ימים למחנה, רגע לפני שהארגזים עם המנעול ייפתחו והטלפונים ישובו. הדס, אחת הנערות, מספרת: "לא היה חסר לי האמת, היינו ביחד שרנו שירים". והיא לא היחידה שעברה תהליך גמילה.