מטוס F-35, ארכיון
צילום: דובר צה"ל

בעקבות תקלה: חיל האוויר מפסיק זמנית את האימונים במטוסי F-35

אתמול הודיע חיל האוויר האמריקני כי התגלתה תקלה בכיסא המפלט • בחיל האוויר הישראלי קיימו הערכת מצב כדי לבחון אם לקרקע את מטוסי ה"אדיר"
איתי בלומנטל
30 ביולי 2022
15:25
עודכן ב 22:22

חיל האוויר הישראלי הודיע הערב (שבת) כי יפסיק זמנית את האימונים במטוסי F-35 עד שכולם ייבדקו. הפעילות המבצעית תימשך. זאת אחרי שאתמול הודיע חיל האוויר האמריקני על קרקוע זמני של מטוסי החמקן, עקב תקלה שהתגלתה ברכיב בכיסא המפלט שנקרא כדור פירוטכני. פגם ברכיב זה עלול לסכן את הטייסים בזמן חירום ולגרום לפיצוץ לא מבוקר בתא הטייס. 

מפקד חיל האוויר, אלוף תומר בר, קיים במוצאי השבת הערכת מצב בעקבות המידע שהגיע מארצות הברית ובעקבות הנחיית היצרן, שמסר כי נדרשת בדיקה של תקינות מושב המפלט. בסיום הערכת המצב הורה מפקד חיל האוויר על הצוותים הטכניים לבצע בדיקה בכלל מטוסי ה״אדיר". השימוש במטוס במשימות מבצעיות יתאפשר באישור פרטני של מפקד החיל.

מטוס ה-F-35 תוצרת "לוקהיד מרטין" נחשב לאחד ממטוסי הקרב מהטובים בעולם. ישראל רכשה 50 מטוסי F-35i שנקראים בצה"ל "אדיר".

מדובר צה"ל נמסר: "מפקד חיל האוויר הדגיש כי על הבדיקות להעשות באופן קפדני ויסודי וזאת בכדי להחזיר את המערך לכשירות מלאה תוך שמירה על סטנדרט בטיחות גבוה. חיל האוויר הישראלי הינו חלק ממערך עולמי של מדינות המפעילות מטוס מסוג זה ופועל בשיתוף פעולה עם מקביליו ועם היצרניות, וזאת בכדי לעמוד בסטנדרט מחמיר ביותר, שנועד לשמור על בטיחות צוותי האוויר בפעילות אימונים ובפעילות מבצעית".