אבו עאקלה

בלינקן: יש צורך בקבלת אחריות על הרג העיתונאית בג'נין

שר החוץ האמריקני שוחח עם גנץ - שאמר לו כי צה"ל פועל לסיים את התחקיר המקיף על האירוע שבו נהרגה
נתן גוטמן ואיתמר מרגלית
31 ביולי 2022
06:39

אחרי פגישתו עם משפחתה השבוע, שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן העלה אמש (שבת) בשיחתו עם שר הביטחון בני גנץ את "הצורך בקבלת אחריות על תקרית ההרג הטרגי של העיתונאית שירין אבו עאקלה" בג'נין. כך הודיע משרד החוץ של ארצות הברית. עוד נכתב בהודעה כי בלינקן הדגיש ש"הממשל מאמין שלישראל ולפלסטינים מגיעה מידה שווה של ביטחון, חירות ודמוקרטיה". גנץ, לפי הודעת לשכתו, ציין בפני בלינקן כי "צה"ל פועל לסיים את התחקיר המקיף על האירוע שבו נהרגה, וכי ישראל תחלוק את הממצאים עם האמריקנים עם סיומו".

בלשכה הוסיפו כי השניים דנו גם בהמשך הלחץ על איראן ובמשא ומתן על הסכם הגרעין, בהשפעות האזוריות של ביקור הנשיא ביידן בישראל ובסעודיה ובחיזוק שיתוף הפעולה הביטחוני באזור בהובלת ארצות הברית. עוד שוחחו השרים על המשא ומתן לפתרון סכסוך הגבול הימי בין לבנון לישראל, לקראת הגעת המתווך האמריקני עמוס הוכשטיין. 

ב-4 ביולי הודיע משרד החוץ האמריקני כי לא ניתן לקבוע מי ירה בעיתונאית אבו-עאקלה והדגיש - אין סיבה להאמין שהירי היה מכוון. ההודעה נמסרה בתום בדיקה בליסטית שעשה מומחה אמריקני במעבדת המשטרה בירושלים, לאחר שהרשות הפלסטינית העבירה לידי האמריקנים את הקליע. בהודעה האמריקנית נכתב כי מומחים בליסטיים קבעו שהקליע ניזוק קשות ולכן אין אפשרות להגיע למסקנה ברורה אם נורה מנשק שהיה בשימוש חיילי צה"ל, כפי שנטען בהאשמות כלפי ישראל.