-

קושנר: טראמפ רצה לסגת מההכרה בירושלים כבירת ישראל

יועצו של הנשיא לשעבר בספר חדש: טראמפ התאכזב מתגובת נתניהו למהלך - ושקל לסגת מההכרזה והעברת השגרירות האמריקנית לירושלים
איתמר מרגלית
31 ביולי 2022
07:27

ג'ארד קושנר, יועצו הקרוב של הנשיא האמריקני לשעבר דונלד טראמפ, טוען בספר הזכרונות שלו, כי טראמפ כמעט וביטל את הכרזתו על העברת שגרירות ארה"ב לירושלים. בחלק שדלף מהספר אתמול (שבת) כותב חתנו של נשיא ארה"ב לשעבר כי טראמפ שקל שוב את המהלך בעקבות שיחת טלפון שקיים עם ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו. 

בשיחה שהתקיימה בחמישה בדצמבר 2017, יממה לפני ההכרזה האמריקנית, הגיב נתניהו באופן פושר לדברי טראמפ כי בכוונתו להכיר בירושלים כבירת ישראל ולהעביר אליה את השגרירות האמריקנית. אמנם קושנר טוען שנתניהו אמר שיתמוך במה שיבחר טראמפ, אך הנשיא לשעבר הרגיש שמדובר בתגובה פחות נלהבת מהמצופה, לצעד שעורר התנגדות בקרב חלקים מהממשל שלו.

עם המשך השיחה, קושנר הבחין שטראמפ היה מתוסכל ממצב זה, ולפי עדותו – לטראמפ אף הייתה מחשבה שנייה לסגת מההכרזה האמריקנית, כשתהה מדוע עליו לקחת סיכון שכזה, אם ראש ממשלת ישראל לא חושב שזה מספיק חשוב. לטענת קושנר, טראמפ אף אמר בשיחת הטלפון המתוחה לנתניהו "ביבי, אני חושב שאתה הבעיה". 

בהמשך משחזר קושנר כי טראמפ כעס על נתניהו בעקבות ארוחת ערב ארוכה, שכללה מספר רב של מנות, שקיימו השניים ביום הראשון של ביקורו בישראל ב-2017. קושנר מצטט את טראמפ: "הוא החזיק אותי שלוש שעות ולא הפסיק לדבר. זה היה מעולה, אבל כל הזמן חשבתי שהארוחה תיגמר, ועוד מנה הגיעה".