-
צילום: יונתן זינדל, תומר נויברג, פלאש 90

יאיר גולן: תופסים אותנו כמפלגה שעוסקת באיזוטריות

סגן השרה בכאן רשת ב: "עוסקים בכל מיני נושאים שהם לאו דווקא השאלות המכריעות לגבי גורל החברה הישראלית" • זהבה גלאון: "גולן מקדם מרצ שמרנית שמנסה להתחפש למשהו אחר"
קלמן ליברמן
31 ביולי 2022
09:42
עודכן ב 15:27

סגן שרת הכלכלה והמועמד לראשות מפלגת מרצ יאיר גולן אמר היום (ראשון) כי על מפלגתו להפסיק לעסוק בנושאים איזוטריים. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב התייחס גולן לקריקטורה שפורסמה בעיתון "הארץ" על כך שמרצ עוסקת בנושאים כמו זכויות לטרנסג'נדרים, משבר האקלים ופונדקאות: "זה מבטא בדיוק איך אנחנו נתפשים. אנחנו צריכים להפסיק להיתפש  כמפלגה שעוסקת באיזטוריות". 

האזינו לריאיון עם יאיר גולן בכאן רשת ב

בציוץ בחשבון הטוויטר שלו היום הביע גולן דעה החורגת מהקו המפלגתי: "ההשפעה של ישראל על משבר האקלים זניחה. העיסוק באקלים בישראל צריך להיות בהכנה של תשתיות לגלי חום קיצוניים ובהגנה על שמורות הטבע שלנו. לדבר על אקלים כאילו ישראל היא מעצמה זה דיבור בסיסמאות במקום לעשות מעשים שנוגעים ישירות לאזרח הישראלי".

בהמשך הריאיון, מתח ביקורת גם על "הניסיון להיפטר מהמילה ציונות", כהגדרתו. על כך אמר: "בשם חשש שהמצביע הערבי הישראלי יתקשה להזדהות עימה אין לה אחיזה במציאות. אני נפגש עם אלפי ערבים ואין להם בעיה עם זה - כל זמן שמדובר בציונות שמזמינה את הערבים להשתתף בבניין הארץ".

האזינו לריאיון עם זהבה גלאון בכאן רשת ב

זהבה גלאון, שמתמודד לראשות המפלגה, אמרה בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב כי יאיר גולן שמתמודד מולה מקדם "מרצ שמרנית שמנסה להתחפש למשהו אחר". גלאון טענה כי חברי המפלגה יצטרכו להחליט האם הם רוצים את החזון שלו, או מפלגה פרוגרסיבית שרוצה לקחת את המחנה קדימה. 

בעניין איחוד מפלגתה עם העבודה אמרה גלאון כי כדי למנוע את עליית נתניהו לשלטון היה תסכים להתאחד, אך עם זאת היא ויושבת ראש העבודה מיכאלי יצטרכו לבחון האם האיחוד יגדיל את השלם או לא. 

מנכ"ל ארגון מגמה ירוקה, אלעד הוכמן, אמר בתגובה לדבריו של גולן: "דווקא בימים אלה, שבהם אנו רואים כיצד אירועי אקלים חריגים הופכים להיות תדירים יותר, אין מקום להתייחסות מזלזלת ולא אחראית של נבחר ציבור שמתיימר להנהיג מפלגה בישראל. משבר האקלים הוא האיום הקיומי הראשון במעלה של דורנו וישראל צריכה להשתתף במאבק. לא רק בשביל העולם, אלא גם בשביל אלפי הישראלים שמתים מדי שנה מזיהום אוויר, פליטות גזי חממה ושימוש בדלקים פוסיליים. המאבק החשוב הזה צריך לקבל את היחס הראוי מן הציבור ומנבחריו".