תחנת משטרה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פרקליטה של האישה המאוימת שנשלחה למקלט: "המשטרה מקדמת אג'נדת שליטה בנשים"

עוה"ד שאדי כהבא, פרקליטה של האישה שהועברה למקלט לנשים בניגוד לרצונה, תוקף את החלטת המשטרה ואומר: "השופט הציע להוציא צו מעצר לתוקף והמשטרה סירבה" • מנכ"ל המשרד לבט"פ בתגובה: "מקרה קיצוני וחירומי שנובע מתמונת מודיעין מאוד מסוכנת ומיידית. אין מספיק ראיות לעצור את המאיים"
סדר יום עם קרן נויבך
31 ביולי 2022
11:19
עודכן ב 13:15

עורך דינה של האישה המאוימת על ידי הגרוש שלה, שבית המשפט כפה עליה לעבור למעון לנשים בניגוד לרצונה, טוען כי מדובר בהחלטה תקדימית שעלולה להתרחב למקרים אחרים של אלימות במשפחה. "משטרת ישראל 'ניצלה' את הרצח של רבאב אבו סיאם כדי לקדם אג'נדה של שליטה בנשים מאוימות", אמר פרקליטה של האישה, עוה"ד שאדי כבהא, בריאיון הבוקר (ראשון) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, טרם הדיון בערעור שהגיש על ההחלטה.

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

עוה"ד כהבא אמר כי "המשטרה ניצלה את הפאניקה שכולנו נמצאים בה על מנת להצדיק הליכים כאלה בעתיד. זה צעד חריג שיהפוך לשגרת עבודה של המשטרה נגד נשים מאוימות", ושיתף כי ההחלטה התקבלה לאחר שהשופט הציע לתת צו מעצר לחשודים - שהמשטרה סירבה לבקשו.

"משטרת ישראל עושה מה שהיא רוצה ואין באמת פיקוח על מעשיה. יש פתרונות הרבה יותר טובים מאותה כפייה של שהייה במקלט",  אמר כבהא והוסיף כי "היא בוכה ואומרת 'אני יותר מפחדת מהמשטרה מאשר מאותם אנשים שרוצים לפגוע בי'. כשהיא פנתה למשטרה היא ביקשה הגנה, היא לא דימיינה שתמצא את עצמה במעצר. זה צעד פטרנליסטי שיוצר אנטגוניזם של אותן נשים נגד המשטרה", סיכם.

מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, תומר לוטן, התראיין אף הוא בתוכנית "סדר יום" ודחה את הטענות. לדבריו, ההחלטה להכניס את האישה למקלט היתה חריגה במיוחד לאור נסיבות המקרה: "זה מקרה קיצוני וחירומי שנובע מתמונת מודיעין מאוד מסוכנת ומיידית. הדבר לא מוריד במילימטר את המחוייבות של המשטרה להמשיך ולתפוס את מי שמנהל את המצוד אחריה - אין מספיק ראיות נגדו", ציין.

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

מאוחר יותר התראיינה מנהלת מעון לנשים מוכות, מקלט "אישה לאישה", מירי בן שלום, בתוכנית "בחצי היום" והביעה בפני אסתי פרז הסתייגות מפני החלטת השופט: "לא האמנתי שאני שומעת נכון – חשבתי שיש אי הבנה. לחייב אישה להגיע למקלט זה תקדים מסוכן - מקלט זו לא חלופה למעצר הגבר", אמרה והוסיפה כי הדבר המרכזי שנעשה במקלטים הוא עבודה טיפולית, העצמה וריפוי של הנשים: "הדלת פתוחה מבפנים וסגורה מבחוץ. שום טיפול לא יוכל לעזור לאישה שלא רוצה לקבל טיפול".

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

 

סגנית נשיא ביהמ"ש המחוזי ת"א לשעבר, השופטת עדנה קפלן, צידדה בתוכנית בהחלטת השופט, חרף מורכבותה: "אם הייתי שופטת במקרה הייתי עושה כל שביכולתי להגן על חיי האישה. השופט רצה הגנה מיידית. ההחלטה לא נתונה רק בידי האישה, שרצונה לא טהור, היא עשוייה להיות מושפעת מגורמים במשפחתה, או מגורמים אחרים", אמרה.

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

ביום שישי נעצרה האישה, אם לארבעה בשנות ה-30 לחייה מלוד, לאחר שלטענת המשטרה סירבה לעבור למקלט הגנה. האישה שסופגת איומים על חייה מצד הגרוש שלה, כולל יריות לעבר בית משפחתה ובעבר שריפת רכבה, העבירה את הלילה באחת מתחנות מרחב שפלה. אתמול, בתום דיון בבית משפט השלום בראשון לציון הוחלט כי האישה תעבור למקלט הגנה בניגוד לרצונה, בשל החשש לחייה.