-
צילום: שרייה דיאמנט, פלאש 90

צונאמי ההתייקרויות: כמה תשלמו יותר החל מהלילה?

התייקרות החשמל תשפיע עלינו הרבה יותר מכל השאר ותגרור עליות מחירים במוצרי צריכה אחרים • מנכ"ל ויקטורי לכאן רשת ב: "זה הזמן של הצרכן - שיבחר מה טוב לו" • מנכ"ל רשת טעמן: אנחנו מוכרים כמעט פי 3 יותר טונה מבימים רגילים • מחצות: מחיר הדלק ירד ב-1.5 שקלים לליטר
ליאל קייזר
31 ביולי 2022
12:42
עודכן ב 20:10

מחיר החשמל מזנק החל ממחר (שני) ב-8.6% ומשפחה בת ארבע נפשות תשלם כ-70 שקלים יותר בכל חשבון. בעקבות החשמל, תעריף המים ושאר מוצרי הצריכה יזנקו גם הם. נכון ל-2018 משפחה ממוצעת מוציאה 354 שקלים על חשמל בחודש. 

המרד של רשתות השיווק

מנכ"ל רשת "טעמן", דרור חיים, הוא בין המרוויחים מהמרד שהכריזו רשתות השיווק על הייבואניות הגדולות שהעלו מחירים. בריאיון למאיה ראכלין בתוכנית "ערב ערב" בכאן 11 הוא סיפר היום: "נראה שיש התעוררות ויש ביקוש. אנחנו מוכרים כמעט פי שלושה יותר טונה מבימים רגילים, וזה מושך את כל סל המוצרים שלנו. אם יהיה לחץ מכל הכיוונים, נראה שינוי. הלחץ צריך להיות לאורך זמן". 

הבעלים והמנכ"ל של רשת ויקטורי, אייל רביד, עקץ את "טעמן" וטען בריאיון ליאיר ויינרב בתוכנית "צבע הכסף" בכאן רשת ב: "טעמן הוא לא יבואן קטן כמו שעושים ממנו, אצלי הוא לא עובד כי יש לי מוצרים זולים משלו. נתתי הנחייה להגדיל מדפים ליצרנים הקטנים. חברות שידרשו בגסות עלייה במחיר – נפגע במדף שלהם לטובת אלה הקטנות". 

רביד הסביר את האסטרטגיה שלו בנוגע לעליית המחירים של הייבואניות הגדולות. "החלטתי שלא נעלה את המחירים מצד אחד, ומצד שני לא אוריד מהמדפים את המותגים שייקרו מחירים", הוא אמר. "זה הזמן של הצרכן - שיבחר מה שטוב לו, ולא יושיט אוטומטית את היד למותג שהוא רגיל אליו". 

האזינו לריאיון המלא עם מנכ"ל ויקטורי בכאן רשת ב

מחצות: מחיר הדלק יירד ב-1.5 שקלים לליטר

אחרי עלייה במשך מספר חודשים, מחיר הדלק צפוי לרדת הלילה בחצות ב-1.5 שקלים. תעריף ליטר בנזין 95 אוקטן צפוי לעלות 6.58 שקלים לליטר בשירות עצמי. מדובר בירידה החדה ביותר במחירי הדלק שהייתה בישראל. הקודמת, בהיקף של שקל, הייתה בראשית משבר הקורונה בישראל באפריל 2020. 

חן בר יוסף, מנהל מינהל הדלק והגז במשרד האנרגיה הסביר את הירידה החדשה: "הסיבות המרכזיות לירידה הן קודם כל הפחתה במיסים, אשר נובעת מההחלטה על ירידה במס הבלו וירידה בהתאמה של מרכיבי המע"מ. כל אלו ירדו רק בחודש אוגוסט ויעלו חזרה בתחילת ספטמבר. הירידה במחיר הבנזין עצמו נמשכת לאורך כל החודש במחירי ובמוצרי הדלק בעולם. הירידה במחירי הבנזין הייתה המשמעותית ביותר ונובעת בין השאר מחששות בשווקים ממיתון והאטה בכלכלה". 

ברקע לכך, ראש הממשלה יאיר לפיד התייחס לפעולות הממשלה למאבק ביוקר המחיה בישיבת הממשלה שהתקיימה היום: "הדלק יורד היום בחצות, בשקל וחצי לליטר, התחלנו רפורמה בתחום הייבוא, ואנחנו נחושים להמשיך אותה בכל הכוח". 

בהמשך הוסיף: "אני קורא לציבור הישראלי לקנות נכון. אתם יכולים להוזיל את ההוצאות שלכם בעשרות אחוזים. יוקר המחיה הוא מכת מדינה. משפחות לא גומרות את החודש. תבדקו מחירים, תשוו מחירים, כמעט לכל מוצר בשוק יש מוצרים באיכות גבוהה ובמחיר הרבה יותר נמוך. אם נשלב ידיים, הממשלה והאזרחים, נוריד יחד את יוקר המחיה".

בהכנת הידיעה השתתפה דנה ירקצי