-

ישראל תקזז 600 מיליון שקלים מכספי הפלסטינים

הסכום יקוזז מכספי המסים שישראל גובה עבור הרשות הפלסטינית בעקבות התשלום למשפחות המחבלים
גילי כהן ונורית יוחנן
31 ביולי 2022
14:30
עודכן ב 16:21

הקבינט המדיני ביטחוני אישר היום (ראשון) לקזז 600 מיליון שקלים מכספי המסים שישראל גובה עבור הרשות הפלסטינית. ישראל מקזזת כבר כמה שנים מאות מיליונים מכספי הסילוקין של הרשות על רקע התשלום למשפחות אסירים ומחבלים. 

המהלך יבוצע ב-12 פעימות, מדי חודש ומחויב על פי חוק. במהלך הדיון, שר הבריאות ניצן הורוביץ ממרצ נמנע מלהצביע, אך לפי מקורות המעורים בנושא, הוא מתנגד למהלך. בישראל צופים מחאה מצד הרשות הפלסטינית בעקבות המהלך, שעורר בשנים האחרונות מחאות חריפות. 

השר הפלסטיני שאחראי על הקשר עם ישראל, חוסיין א-שייח, הגיב למהלך וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "ממשלת הכיבוש ממשיכה במדיניות השוד של כספי העם הפלסטיני, במסגרת מדיניות המצור הכספי וגניבת הכספים. צעד שמוסיף להסלמה היומית". 

אבו מאזן ושר הביטחון גנץ נפגשו במוקטעה ברמאללה לפני כשלושה שבועות. גנץ הביע את דרישתו מהרשות הפלסטינית להרחיב את פעילותה הביטחונית בשטח A ולהימנע מפנייה לבית הדין בהאג. זאת, בתמורה להטבת התנאים לאוכלוסייה הפלסטינית. לצד הגדלת מכסת אישורי העבודה לפועלים, ישנה כוונה גם להקל על הפלסטינים את הנסיעה לחוץ לארץ דרך נמל התעופה רמון והצבת נוכחות פלסטינית סמלית במעבר אלנבי.

ביום למחרת שוחחו עם אבו מאזן גם נשיא המדינה יצחק הרצוג וראש הממשלה יאיר לפיד. מדובר בשיחה ראשונה זה חמש שנים בין ראש ממשלה ישראלי לאבו מאזן. השיחות התקיימו על רקע ביקורו הקרוב של נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, בישראל ובשטחי הרשות בשבוע הבא.