ארץ יקרה

ארץ יקרה: האם ויתרנו על המאבק ביוקר המחייה?

אין לי ארץ אחרת, גם אם היא יקרה מאוד. קשה לחיות כלכלית בישראל של 2022, והכותרות על עליות מחירים לא מפסיקות להגיע. אז למה אנשים כבר לא יוצאים לרחוב כמו ב-2011, האם בכלל התייאשנו ממחאות, כמה קל להתרושש – ולמה אין מספיק חינוך פיננסי לבני נוער? | פרויקט מיוחד – השבוע בחדשות הערב בכאן 11
אלון שרביט
31 ביולי 2022
16:47
עודכן ב 01 אוגוסט 22:27

אין לי ארץ אחרת, גם אם היא יקרה. מאוד יקרה. הכותרות על עליות מחירים לא מפסיקות להגיע, מדלק וחשמל ועד מוצרי טואלטיקה ולחם – וחשבון הבנק הולך ומתהדק. "ארץ יקרה", פרויקט מיוחד שמשודר השבוע בחדשות הערב בכאן 11, מנסה לחשב מסלול מחדש לגבי יוקר המחייה בישראל.

נתלווה אל האנשים שאיבדו את כספם בגלל אירועי רפואי ובקושי מצליחים לגרד את החודש עם קצבה זעומה, נחפש לאן נעלם האקטיביזם הכלכלי-חברתי שמילא את הרחובות במחאת האוהלים ב-2011 - ונבין מה צריך לשפר בחינוך, כדי שבני נוער יצאו לעולם עם כלים להתנהלות כלכלית טובה יותר.

פרק 1: למה אין מחאה?

בפרק הראשון נחזור למחאה החברתית ב-2011 שהוציאה אלפים לרחובות, ואז נקפוץ שוב לכאן ועכשיו. 11 שנים אחרי האוהלים ברוטשילד, יוקר המחיה לא פוחת ודיור בר השגה רחוק מידיהם של צעירים רבים. אז למה אף אחד לא יוצא לרחובות על מחירי הדלק והקוטג' – אולי כי הרחוב הישראלי פשוט התייאש ממחאות?

פרק 2: כמה קל להגיע בישראל לפשיטת רגל?

בפרק השני נסקור כמה קל ליפול בארץ ולהגיע לחדלות פרעון ולפשיטת רגל. פגשנו את האנשים שאיבדו את כל כספם בגלל אירוע רפואי ששינה את חייהם והפך אותם למקבלי קצבה זעומה של 3,000 שקל. איך אפשר להתקיים מזה - ובמה תורמת המדינה למצב הזה?

פרק 3: המצוקה של מעמד הביניים

בפרק השלישי ניגע בעניין מעמד הביניים, משפחות בהן שני ההורים עובדים ולא מצליחים לשרוד. עם שתי משכורות, שלא מספיקות – אז מנסים לחסוך בקניות בסופר, יוצאים פחות לבתי קפה ובחופש הגדול יורדים עם הילדים לגינה במקום ללכת לקולנוע. גם האוכלוסייה הבוגרת יותר של בני ה-60-50 שלא מצלחים לשרוד אחרי עשרות שנים של עבודה. מצד שני יש את אלה שלא מוכנים לוותר על הנסיעה הקבועה בחופש גדול לחו"ל ועל רכב חדש והכול על חשבון המינוסים וההלוואות.