.

שיטת דיפלומט לשליטה בשוק, פינוק בכירים – והעלאת מחירים

יבואנית הענק דיפלומט בוכה על חרם הצרכנים שהוכרז עליה. אבל במשך שנים היא ביססה שיטה לעשיית רווחים בצורה ריכוזית - כך היא מייבאת מוצרים חזקים ודואגת לחסל תחרות. זה התחיל עם סכיני הגילוח של ג'ילט, המשיך לטונה סטארקיסט - והיעד הבא כבר סומן | #כאן_הכסף
שאול אמסטרדמסקי
31 ביולי 2022
18:28
עודכן ב 07:51

חברת דיפלומט מתבכיינת על זה שעושים נגדם חרם צרכנים. שגיא לרר עומד בטלוויזיה ואומר לא לקנות את הטונה שלהם, שההסתדרות שולחת עובדים שיפגינו מול הבית של המנכ"ל, נועם וימן - ואתם יודעים כמו מה זה נשמע לי? זה נשמע לי כמו "אוי, אוי, אוי! אף אחד לא אוהב אותנו, עושים נגדנו חרם צרכנים רק בגלל שאנחנו דופקים אחרים שנים ולא שמים על הצרכנים שלנו".

חברת דיפלומט הרוויחה את זה ביושר, כי היא לא סתם חברה - היא המציאה את שיטת דיפלומט, והשיטה הזאת הולכת ככה: היא מביאה לישראל מותגים מאוד חזקים שיש להם נתח שוק מאוד חזק, כלומר שהתחרות בהם היא נמוכה, וגם כשאנשים כבר מנסים לעשות ייבוא מקביל דיפלומט תעשה את הכול בשביל שהם לא יצליחו.

אנחנו, הצרכנים, צריכים להפעיל את הכוח היחידי שיש לנו נגד שיטת דיפלומט - לא לקנות מוצרים של החברה אלא לחפש אלטרנטיבה

כשאין הרבה תחרות, דיפלומט יכולה להעלות מחירים עוד ועוד, ולצרכנים לא תהיה הרבה ברירה. ואז בסוף דיפלומט שואבת את כל הכסף הזה כדיווידנדים ישר לכיס של בעלי החברה.

המותג הכי חזק שלה הוא סכיני הגילוח של ג'ילט. שמתם לב פעם כמה עולים סכיני הגילוח האלה? המותג השני הכי חזק שלה הוא טונה סטארקיסט, שלוקחת נתח שוק של 40%. מה הפלא שהיא יכולה להעלות מחירים?

מתי המחירים יפסיקו לעלות? | האזינו ל"עוד יום"

ממש לאחרונה דיפלומט הודיעה שהיא רוצה לקנות את השליטה בחברת "דורות", שמייצרת את דברים כמו שומים קפואים קטנים ובזיליקום קפוא. אחלה חברה עם נתח שוק 80% - מתאימה כמו כפפה ליד לשיטת דיפלומט.

אנחנו נמצאים בתקופה של אינפלציה עולמית אמנם, אבל אם דיפלומט הייתה פועלת בשוק תחרותי, היא הייתה עושה מיליון צעדים אחרים לפני שהיא הייתה מעלה מחירים לצרכנים, כי היא הייתה יודעת שאם היא תעשה את זה הצרכנים ילכו לקנות מותג אחר.

כשאין הרבה תחרות, דיפלומט יכולה להעלות מחירים עוד ועוד. המותג הכי חזק שלה הוא סכיני הגילוח של ג'ילט, שמתם לב פעם כמה הם עולים?

באפריל האחרון, בזמן שכולנו כבר נאבקים עם המחירים העולים, דיפלומט חילקה 24 מיליון שקלים כדיווידנד לבעלי המניות שלה. האיש הזה, נועם וימן, המנכ"ל, מחזיק כמעט ב-13% ממניות החברה. לכן הוא באופן אישי קיבל 3 מיליון שקלים ישר לכיס שלו.

אם דיפלומט ידעה שהיא הולכת לשוק של מחירים עולים ויש בו המון תחרות - אולי היא לא הייתה מחלקת את הדיווידנד הזה ומשתמשת בכסף שיישאר בקופה בשביל לספוג קצת מעליות המחירים. אבל לא, היא פשוט חילקה.

עכשיו, אני לא בעד ללכת להפגין מול הבית של המנכ"ל. לדעתי זה סר טעם וחסר טעם, אבל אני כן בעד שאנחנו הצרכנים נפעיל את הכוח היחידי שיש לנו - לא לקנות את המוצרים שלה. אם דופקים לכם מחיר גבוה - חפשו אלטרנטיבה, חפשו תחרות. זה הדבר היחידי שאנחנו יכולים לעשות נגד שיטת דיפלומט.