-

מורים בלי הכשרה או פיקוח: מי מחנך את הילדים שלנו?

הנטישה ההמונית של המורים והמחסור החמור בכוח אדם במערכת החינוך, מביאים עוד ועוד בתי ספר לקבל לעבודה מורים בלי שום הכשרה או פיקוח. מה קורה בתוך מוסדות החינוך? התשובות צריכות להטריד לא מעט הורים בישראל
לירן כוג'הינוף ושני וייצמן
31 ביולי 2022
22:01

המחסור במורים הופך הקיץ הזה כמעט כל דבר לאפשרי. קשה לפספס את מודעות הדרושים שכבר כמה חודשים נמצאות בכל פינה ברשתות החברתיות. בשונה מבשנים קודמות - הביקוש עצום. "השנה ביתר שאת, אנחנו מרגישים שקשה לנו לשבץ את השעות", אומרת אורית רוזן, מנהלת תיכון שש שנים הנדסאים בהרצליה. "אנחנו נשארים עם שעות תקן שלא מנוצלות וזה חבל מאוד".

תחקירנית כאן חדשות נשלחה בשבוע שעבר לבתי הספר, לריאיונות עבודה אצל מנהלות שבשיא הקיץ עדיין עובדות, ומנסות להרכיב מערכת שעות לשנת הלימודים הבאה. בלי שום ניסיון עבודה מול כיתה או תעודת הוראה, כעת היא מועמדת רצינית להיות ממלאת מקום במשך יותר מחצי שנה, כמחנכת לתלמידים בגיל הצעיר ביותר, והיא תצטרך ללמד אותם קרוא וכתוב.

"זה לא מפתיע אבל מאוד מדאיג", אומרת ד"ר מירב צהר-רוזן, ראש התוכנית והחוג לחינוך במרכז האקדמי לווינסקי-וינגייט. "להיות מורה במערכת החינוך זו פרופסיה. אנחנו מפקידים את החינוך של הילדים שלנו, בקרב אנשים שלא למדו, לא הוכשרו. זה יכול ליצור נזק לילדים". לדבריה, אדם שלא הוכשר לתפקיד, לא יידע לתת מענה מיטבי לתלמידים.