אחמד יאסין

האיש שהיתל בישראל ובנה בסבלנות ארגון טרור רצחני

מנהיג ומייסד חמאס, אחמד יאסין, הצליח להפוך ארגון למטרות צדקה לארגון צבאי, כשהוא מתכנן זאת במשך כמעט שני עשורים. שב"כ, אמ"ן והמוסד עקבו אחריו מאמצע שנות ה-80, אבל אף אחד מהם לא צפה את הכוח העולה ברצועת עזה ויהודה ושומרון
אויבים
01 באוגוסט 2022
17:58

מנהיג ומייסד חמאס, אחמד יאסין, היה האויב המרכזי של ישראל. דמותו תוארה לא פעם כבעלת יכולות מאגיות. האיש הצליח להפוך ארגון למטרות צדקה לארגון צבאי, כשהוא מתכנן זאת במשך כמעט שני עשורים. בפרק חדש של "אויבים" שישודר מחר (שלישי) בכאן 11 נחשף כיצד עקבו אחריו שב"כ, אמ"ן והמוסד מאמצע שנות ה-80, אבל אף אחד מהם לא צפה את הכוח העולה ברצועת עזה ויהודה ושומרון.

צפו בהצצה לפרק

למרות מגבלותיו, ואולי בזכותן, יאסין ניצח על המערכה נגד ישראל ובנה את התשתית למפלצת שאנו מכירים כיום. הפרק מציג את פעולות החטיפה הראשונות שביצע חמאס ואת האכזריות של יאסין, שבקור רוח מקפיא הוציא לפועל פיגועי התאבדות מחרידים.

יאסין התנגד לכל פשרה עם ישראל וראה בהסכמי אוסלו אסון, ואף חשב שערפאת בגד בפלסטינים. כל חייו, גם מתוך השנים שישב בכלא הישראלי, הוא תכנן בסבלנות את היכולת לפגוע ולחסל את ישראל. מדובר באיש מבריק ומסוכן, שבכוח השפעתו הצליח להניע המונים ולגרום למותם של אלפים.

יאסין ידע להתל בישראל ולצייר תמונה שהוא אינו קיצוני כפי שנתפס, אלא אדם זקן וחולה המשותק לכיסא גלגלים. השיקול הזה עמד לנגד מקבלי ההחלטות כשנאלצו להחליט אם לשחררו או לא. לבסוף הכריעו על שחרורו מהכלא ויאסין רק התחזק, גייס כספים לחמאס ויצא לאינתיפאדה השנייה, אלימה בהרבה מקודמתה.