כלא גלבוע
צילום: פלאש 90

לפחות 4 מקרים באזורים בלי מצלמות: פרטים חדשים מפרשת אונס הסוהרת

החשוד הודה בקיום היחסים, אך הוא טוען שהם היו בהסכמה • הסוהרת טוענת שהתעלמו בשב"ס ממה שדיווחה
משה שטיינמץ
07 באוגוסט 2022
14:16

פרשת אונס הסוהרת: היום (ראשון) הותר לפרסום כי אסיר ביטחוני בכלא גלבוע חשוד כי אנס סוהרת בשירות חובה לפחות בארבעה מקרים. הסוהרת התלוננה על אונס לפני כמה שבועות, לאחר שבעבר דיווחה כי האסיר עשה בה מעשים מגונים.

לדבריה האונס היה באגף שלא היה מכוסה במצלמות אבטחה, במה שמכונה "שטחים מתים". החשוד הודה בקיום היחסים, אך הוא טוען כי היו בהסכמה. האסיר חשוד גם במקרים נוספים של הטרדות מיניות ומעשים מגונים בסוהרות אחרות. שמו עדיין אסור לפרסום. הסוהרת טענה כי מי שהיה אז קמ"ן הכלא, ניסים פיניש, שיבץ אותה באגף לבקשת האסיר. פיניש נחקר בשבוע שעבר במשטרה והכחיש.

מדובר באחת המתלוננות שהיו בעבר בפרשה. היא דיווחה בעבר על עבירות מין חמורות פחות, אך לאחר שנפתח התיק מחדש, לפני כחצי שנה, החליטו בשירות בתי הסוהר לממן טיפול פסיכולוגי לנשים שנפגעו. לפי גורמים המעורים בפרטי החקירה, במהלך הטיפול הבינה שנאנסה.

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן קרא בשבוע שעבר "לכל מי שנפגעה או נפגע, או שיש בידה או בידו מידע בנושא, להעביר זאת לביקורת המדינה". אנגלמן פנה לסוהרות שהתלוננו: "ליבי איתכן, אני מבין את הטראומה הנוראית שחוויתן. נהפוך כל אבן למצוא את כל הליקויים, המעשים בלתי-נסלחים". הוא הדגיש כי משרדו בעיצומה של הביקורת על הפרשה - "ולא רק בכלא גלבוע".

"אנחנו בעיצומה של הביקורת על הפרשה - לא רק בכלא גלבוע". מבקר המדינה אנגלמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

בשבוע שעבר פנה שר הביטחון בני גנץ במכתב לשר לביטחון פנים עמר בר-לב ודרש לאסור מיידית על משרתות חובה בשב"ס לשהות במחיצת אסירים ביטחוניים, עד לבירור של החשד למקרה האונס. עוד נמסר כי בכוונת גנץ לבחון מחדש את המשך הקצאת משרתות ומשרתי החובה בשירות בתי הסוהר, בהינתן שתפקידם הוא להתמודד באופן ישיר עם אסירים ביטחוניים.