גן ילדים
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

המעון נסגר - כי אין מנהלת וסייעות

ההודעה הגיעה אחרי שההורים קיבלו אישור סופי על הרשמת ילדיהם לגן ושילמו דמי רישום. ההרשמה לרוב המעונות כבר נסגרה - ורבים מההורים יאלצו להישאר עם ילדיהם בבית ולהיעדר מהעבודה • אם שילדיה רשומים למעון: "פשוט זורקים אותנו מאחד לשני. ממשרד הכלכלה לרווחה והרווחה אומרים 'תדברו עם העירייה'"
סיון סיסאי
01 באוגוסט 2022
08:38

הורי מעון "חושן" שבחולון קיבלו ביום בהיר אחד הודעה שהגן סגור - כי אין מנהלת לגן והסייעות הועברו לגן אחר, בו חסרות סייעות. כך דווח הבוקר (שני) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. ההודעה הגיעה אחרי שההורים קיבלו אישור סופי על הרשמת ילדיהם לגן ושילמו דמי רישום. כעת הם נאלצים למצוא פתרון, בזמן שההרשמה לרוב המעונות כבר נסגרה ורשימות ההמתנה ארוכות מאוד - ורבים מההורים יאלצו להישאר עם ילדיהם בבית ולהיעדר מהעבודה.

סטלה שרפיאן, הגיעה לאסוף את ביתה ובנה מהמעון וקיבלה במפתיע את ההודעה. סטלה סיפרה כי השכונה בה היא גרה ובה פועל המעון, היא של מעמד סוציו-אקונומי נמוך, ו"שאנשים לא מצליחים להרים את הראש מעל למים". דווקא שם, היא אמרה, "החליטו לסגור אותנו ולהשאיר 60 משפחות מחוץ למעגל עבודה - משפחות ברוכות ילדים, רווחה, חד הוריות, יחידניות".

הקרב על שכר המורים | האזינו להסכת "עוד יום"

היא סיפרה כי ההורים ניסו לפנות לנעמת ולרשויות אבל, לדבריה "פשוט זורקים אותנו מאחד לשני. ממשרד הכלכלה לרווחה והרווחה אומרים 'תדברו עם העירייה', וגם העירייה לא עוזרת". סטלה חוששת כי היא לא צליח למצוא מסגרת חלופית לילדיה עד ל-1 בספטמבר: "מה אני אמורה להגיד למעסיק שלי? שאני לא יכולה להגיע לעבודה כי אין לי מסגרת לילדים? זה לא שיש לנו סיכוי".

לפני כשבוע פרסם משרד החינוך נתונים על המחסור במורים וחושף כי במערכת כולה חסרים כמעט 6,000 מורים וגננות ערב פתיחת שנת הלימודים. לפי משרד החינוך, בגני הילדים חסרות 117 גננות, ובחינוך המיוחד 1,103.

לפני כשבועיים, ועדת סל המחירים של מעונות היום המליצה לייקר את התשלום החודשי למעונות משנת הלימודים הקרובה, מגיל לידה עד שנה, בין 120 ל-170 שקלים. ההמלצה מתייחסת למעונות היום שמסובסדים בידי המדינה כמו ויצו, נעמת, אמונה ועוד. ההמלצה טרם יצאה לשימוע אצל שרת החינוך ושר האוצר - שהם אלו שיקבעו אם אכן ניתן להעלות את המחירים. שרת החינוך יפעת שאשא ביטון כבר הודיעה שהיא מתנגדת למהלך.

תגובת נעמת: "כפי שהודיעה נעמת ביחד עם יתר הארגונים המפעילים מעונות יום בפיקוח במסיבת עיתונאים שהתקיימה בשבוע שעבר - אנחנו במצב חירום! אנו מתריעות על כך כבר שנה שלמה והיום הגענו לשעת השין. בשנת הלימודים הקרובה לפחות 60 מעונות מפוקחים לא ייפתח וכ-10,000 פעוטות והוריהם יישארו ללא פתרון.אם ממשלת ישראל והציבור כולו לא יתעוררו אז בנוסף ל-60 המעונות הללו ייסגרו עוד ועוד מעונות במהלך השנה".

"לגבי חולון - אנו מבינים את מצוקת ההורים ומנסים למצוא פתרונות ממוקדים. יחד עם זאת, כארגון שאחראי על עשרות אלפי פעוטות עלינו לתת פתרון לכמה שיותר הורים. העובדות מנוידות ממעון קטן של שתי כיתות שאינן מלאות למעון גדול עם 4 כיתות ומחסור חמור בכוח אדם. הבחירה היא לתת לכמה שיותר ילדים פתרון במצב הקשה הזה מבלי שום קשר למיקום הספציפי של המעון. כן- המצב בכי רע! אנחנו וההורים ממש באותו צד ומצפים שיצטרפו למחאה הרחבה שלנו נגד ההפקרות הזאת של המדינה".