ביונסה
צילום: מתוך האתר הרשמי

אחרי הביקורת: ביונסה תשנה את המילים בשיר חדש

השיר Heated שיצא בסוף השבוע גרר תגובות שליליות בעקבות שימוש במילה Spaz • מדובר בביטוי שפירושו "שיתוק ספסטי", או חולשה שרירית שמאפיינת שיתוק מוחין • דוברת מטעמה אמרה ל-BBC כי השיר יוקלט מחדש
אלון פרוכטר
01 באוגוסט 2022
13:05
עודכן ב 18:20

שלושה ימים עברו מאז שביונסה ששחררה את Renaissance, אלבום האולפן השביעי שלה. הערב דיווח אתר BBC כי הזמרת האמריקנית תאלץ להקליט מחדש את אחד השירים שבו, בעקבות שימוש בכינוי גנאי. מדובר בשיר Heated, שכתבה ביונסה עם הראפר דרייק. בשיר נעשה שימוש במילה Spaz, שמקורה בביטוי "שיתוק ספסטי", חולשה שרירית שאופיינית לשיתוק מוחין.

הביקורות שליוו את יציאת השיר בשלוש היממות האחרונות, הובילו את הדוברת של ביונסה למסור ל-BBC כי הזמרת תקליט מחדש את הקטע המדובר, אולם לא נמסר מועד לפרסום הגרסה החדשה. לדבריה, לא נעשה שימוש מכוון במילה כדי לפגוע. "הדרך להצלחה מלווה בעבודה קשה", הוסיפה הדוברת.

"זה מרגיש כמו סטירת לחי", אמרה מוקדם יותר ל-BBC הפעילה החברתית האנה דיוויני. "ביונסה היא מודל להשראה של הכלה ושוויון, אז אנחנו מפצירים בה לצנזר את השיר הפוגעני הזה", אמרה דיוויני שפעילה באחד מארגוני ההסברה הגדולים בבריטניה לזכויות אנשים עם מוגבלות.

המהלך המדובר מתרחש שבעה שבועות לאחר שגם הזמרת המצליחה ליזו נעתרה לדרישות המעריצים והודיעה כי תקליט גרסה חדשה לשיר GRRRLS, בו נעשה שימוש באותה המילה בדיוק. "כאישה שחורה שמנה באמריקה, השתמשו נגדי בהרבה מילים פוגעניות, ולכן אני מתעלמת מהכוח שיכול להיות למילים", אמרה ליזו בעקבות הביקורת שהופנתה כלפיה. "כאמנית משפיעה אני מחויבת להיות חלק מהשינוי שחיכיתי לראות בעולם".

בתוך כך, בסוף השבוע הודיע שירות המוזיקה הדיגיטלי "ספוטיפיי" כי האלבום החדש של ביונסה שבר שיא, כשהפך לאלבום המואזן ביותר של אישה ביממה לשנת 2022. על פי כמה מכלי התקשורת, האלבום צבר ביממה הראשונה לצאתו לא פחות מ-43.25 מיליון השמעות.

"רנסנס" הוא אלבום האולפן הראשון של ביונסה זה שש שנים, מאז שהוציאה את Lemonade בשנת 2016. מדובר בחלק ראשון מתוך טרילוגיה מתוכננת של הזמרת. בהודעה שפרסמה לאחרונה ברשתות החברתיות, כתבה כי האלבום הוקלט במשך שלוש שנים, גם בזמן התפרצות מגפת קורונה.