-

בנט בוועדת הבדיקה לאסון צפית: הכי קל היה להיכנע ללחץ ולסגור את המכינות

ליברמן, שהיה שר הביטחון בזמן האסון, העיד מוקדם יותר: היחיד שיש לו סמכות - מנכ"ל משרד החינוך • האחריות על המכינות הקדם צבאיות הייתה בידי משרדי הביטחון והחינוך • עדותם של בנט ליברמן בפני הוועדה מגיעה בעקבות לחץ ציבורי שהפעילו בין היתר משפחות ההרוגים
נוב ראובני
01 באוגוסט 2022
14:48
עודכן ב 17:40

ראש הממשלה החליפי נפתלי בנט מעיד היום בפני הוועדה לבדיקת אסון נחל צפית, שבו נספו תשעה נערות ונער, חניכים ומועמדים למכינת בני ציון. "תפסתי את מושכות האחריות בכל כוחי, לא גלגלתי לאף אחד אחר את המשימה", אמר בנט ששימש בתפקיד שר החינוך כשאירע האסון. "הכי קל היה לי להיכנע ללחץ לסגור את כל מפעל המכינות. אחריות זה לתקן מה שצריך בלי לפרק את המפעל האדיר הזה", אמר.

בתגובה לדברים אמרה לבנט דורית, אימה של מעיין ברהום שנהרגה באסון: "באת לבקר אותנו בשבעה, עם צוות צילום. נתת לי את המספר האישי שלך ואמרת לי 'כל דבר שאת צריכה'. התקשרתי לא פעם ולא פעמיים - ואנשים שענו לי אמרו לי שלא תעיזי להתקשר לכאן יותר. לא ניתן לי מענה - לא אז ולא עכשיו". ראש הממשלה החליפי השיב לברהום כי אינו יכול להתווכח עם תחושותיה.

מוקדם יותר היום העיד שר האוצר אביגדור ליברמן בפני הוועדה. ליברמן, ששימש בזמן האסון בתפקיד שר הביטחון, אמר כי כשביקש לראות את חוק המכינות הקדם צבאיות, כשניסה לפטר את ראש מכינת עלי הרב יגאל לוינשטיין, התברר לו כי היחיד שיש לו סמכות בחוק הוא מנכ"ל משרד החינוך.

"אפילו בנושא תקצוב - למשרד הבטחון אין שום עמדה", אמר השר ליברמן לוועדה. לדבריו, משרד הביטחון לא מעביר כסף ישירות למכינות, אלא למשרד החינוך. הוא ציין כי בכל נושא הטיולים והסיורים, השתמשו המכינות באותו חדר מצב של משרד החינוך ובמתקניו. "מבחינתי המצב היה די ברור", אמר ליברמן.

"היה לי ברור שהחוק לא משקף את המציאות והוא בהחלט קצת מוטעה", הוסיף השר. "לו היינו ממשיכים במשרד הביטחון ומגיעים להסכם קואליציוני חדש, היה צריך להערכתי להעביר את כל נושא המכינות הקדם צבאיות למשרד הביטחון באופן מלא". הוא הוסיף כי כל הפיקוח של משרד הביטחון התמקד בנושא אחד - "לבדוק שאנשים שקיבלו דחיית שירות - אכן נמצאים במכינה".

שרית, אמא של אלה אור שנהרגה באסון, פנתה לליברמן ואמרה לו: "אתה מטיח 'זו לא אחריות שלי אלא של אחרים', ואנחנו מביאים מסמך כתוב וחתום על ידי אחראית על המכינות באגף שלכם, שהוציאה מזכר לכל המכינות שהיו אז, ויש שם הנחיות ברורות. צריך לקיים אותו. אני שואלת אותך - האם אתה חושב שאותם אנשים שהיו אחראים, קיבלו תפקיד, ניהלו את זה במשך מספר שנים ולא עשו את תפקידם - ראויים להישאר שם?".

עדותם של בנט ליברמן בפני הוועדה מגיעה בעקבות לחץ ציבורי שהפעילו בין היתר משפחות ההרוגים. בפני השניים מופנות שאלות מצד בני המשפחה, באי כוחם וחברי הוועדה, בהם יו"ר הוועדה, השופטת בדימוס שולמית וסרקרוג, וחברי הוועדה אבי נעים והאלוף במילואים גרשון הכהן. בפתח הדיון הודתה יושבת הראש לליברמן על שהגיע לדבר בפניה, ללא צורך בהוצאת זימון.