-
צילום: דובר צה"ל

נחשפה התוכנית החדשה לשיפור הרפואה בצה"ל

בין השינויים והחידושים שמציג חיל הרפואה: בוט שנותן גימלים ומרכזי רפואה גדולים בערבה וביו"ש • עלות התוכנית נאמדת בסכום של מאות מיליוני שקלים
איתי בלומנטל וכרמלה מנשה
01 באוגוסט 2022
17:00

לאחר שנים של הזנחה בשירותים הרפואיים שנתנו לחיילי צה"ל, אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה הציג הערב (שני) תוכנית חדשה, שנועדה תוך שנה לחולל מהפכה לחיילי הסדיר ומשרתי הקבע. עלות התוכנית, שקיבלה את השם "בריאות בשבילך", נאמדת בסכום של מאות מיליוני שקלים. על הרפורמה בחיל הרפואה פורסם בשבוע שעבר בכאן רשת ב. 

עיקרי התוכנית:

> הגדלת כוח האדם ומעבר לשירות דיגיטלי, בראשו - השקת בוט אנושי שייתן גימלים לאנשי קבע ולוחמים

> פתיחת עשרות מרפאות חדשות ברחבי הארץ ושני מרכזי רפואה גדולים בערבה

> מעקב היריון יתבצע במרפאות אזרחיות קרובות לבית

> נרכשו 90 מכשירי אולטרסאונד וחמש מחרטות כתרים

> הקצאת תקן חדש ל-50 מנהלי מרפאות

כחלק מהתוכנית החדשה ולצורך קיצור תורים, חיל הרפואה עבר להתנהלות דיגיטלית והגדיל את כוח האדם. נקודת המוצא היא שאם איש קבע בדרגת אל"מ לא מרגיש טוב, סביר והגיוני שהוא יוכל לקבל גימל, בלי צורך להגיע למרפאה", אמר אל"מ ארז קרפ, נפקד המרכז לשירותי רפואה. השירות, לדבריו, נועד לעזור למטופלים שנמצאים בבית או ביחידה ואינם מצויים בקרבת חובש או רופא.

נוסף לכך, נפתחו עשרות מרפאות חדשות ברחבי הארץ ושני מרכזי רפואה גדולים בערבה. מרכז רפואי נוסף צפוי להיפתח עד סוף השנה ביהודה ושמרון. 59 מרפאות כבר שופצו ו-58 אחרות ישופצו בחודשים הקרובים. כמו כן נוספו עשרות קב"נים למערך הרפואה הצבאי.

כדי להקל על חיילות ונשות קבע, החליטו בצה"ל לאפשר מעקב היריון במרפאות אזרחיות קרוב לבית, מתוך הבנה שלמערך הצבאי אין יתרון על המערך האזרחי. בנוסף תתאפשר רכישת תרופות וביצוע בדיקות דם בקופות החולים האזרחיות.

(צילום: דובר צה"ל)

בצה"ל רכשו 90 מכשירי אולטרסאונד שיכנסו לכל גדוד ויאפשרו קבלת טיפול קרוב לבית או לבסיס. אחד השינויים המשמעותיים הוא בהחלטה לבנות 22 "קפסולות רפואה", מעין קרוונים עם ציוד רפואי בהם יוכלו חיילים לקבל טיפול של מומחה באזורים מרוחקים ברחבי הארץ.

אחרי שבמשך שנים התלוננו חיילי צה"ל על יחס מזלזל במרפאות הצבאיות. באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה הקצו תקן חדש למנהלי מרפאות שיסייעו לצוותים הרפואיים, יעזרו בבירוקרטיה הצבאית ויציבו סטנדרט טיפולי הולם. עד כה גויסו לתפקיד חמש מנהלות שירות, כשהכוונה היא לאייש את התפקיד ב-50 מרפאות צה"ל הגדולות.

בתחום רפואת השיניים, מלבד הכוונה לקצר את זמני ההמתנה, נרכשו מכשירים חדישים בהם מחרטות כתרים שתאפשר בניית כתרים בצבא, שתחסוך זמן יקר. מחרטה אחת כבר הוצבה באוגדת עזה ובחודשים הקרובים יוצבו עוד ארבע מחרטות במרכז בצפון ובדרום.