-

ועדת הבדיקה לפרשת תוכנות הריגול: לא היו הדבקות ופריצות לניידים של בעלי תפקידים

עם זאת, קבע הצוות שנפל פגם בעבודה הכללית של המשטרה בהפעלת הכלי להאזנות סתר • המשטרה: "מה שהיו לטענות קשות התבררו כשגויות"
תמר אלמוג
01 באוגוסט 2022
16:46

ועדת הבדיקה לפרשת תוכנות הריגול פרסמה היום (שני) את מסקנותיה הסופיות. צוות הבדיקה בראשות המשנה ליועמ"שית עמית מררי, קבע כי לא נמצאו אינדיקציות כי המשטרה הפעילה את תוכנת פגסוס ללא צו וחדרה לניידים של אלו ששמותיהם פורסמו בתחקיר כלכליסט. עם זאת, קבע הצוות כי נפל פגם בעבודה הכללית של המשטרה בהפעלת הכלי להאזנות סתר.

על פי דוח הבדיקה, מקבלי ההחלטות במשטרה לא ייחסו את מלוא המשמעות המתבקשת להיקף היכולת הפוטנציאלי של המערכת, שמשמשת להאזנה לתקשורת בין מחשבים. כמו כן, בגלל שהמערכות לא הותאמו טכנולוגית לסמכויות המשטרה, אז התקבלו חומרים אסורים מטלפונים ניידים. ראש הצוות אמרה כי מהבירור לא עלה שהמידע הופק בפועל או שנעשה בו שימוש, אבל עצם העובדה שהחומר בכלל נקלט במערכות המשטרה- זאת כבר חריגה מסמכות.

ממשטרת ישראל נמסר לאחר פרסום המסקנות, כי "מהדו"ח עולה באופן ברור כי בניגוד לפרסומי השווא, השימוש ביכולות הטכנולוגיות של משטרת ישראל, היה אך ורק לצורך מניעה ופיענוח של עבירות פשע חמורות, ובכפוף לצווי בית משפט וכי לא נעשתה כל פעילות מכוונת בניגוד לחוק". עוד הוסיפו במשטרה כי "מה שהיו לטענות קשות כלפי התנהלות המשטרה, התבררו כשגויות אך לצערנו הן גרמו לנזק גדול באמון הציבור במשטרה ואנו מחויבים לפעול בכדי להשיבו".

המפכ"ל פרסם איגרת לשוטרים אחרי פרסום ממצאי הדוח וכתב: "הקמת צוות בדיקה לטענות שהופנו כלפי המשטרה, היה מהלך הכרחי שאני קראתי לו ותמכתי בו. מדובר היה בצורך לאומי להידוק האמון ותחושת הביטחון, שהיה מי שניסה לסדוק, בין החברה הישראלית לבין המשטרה המשרתת אותה. אני מודה על הבדיקה המקיפה והמעמיקה שנערכה על ידי מיטב המומחים ובראשותה של המשנה ליועמ"ש, עורכת הדין עמית מררי, וזאת מבלי להותיר אף סוגיה שלא נבחנה עד תום, ללא הנחות. בדיקה זו ומסקנותיה יסייעו למשטרה לממש את אחריותה על פי חוק ולטייב את פעולותיה". 

הבדיקה הטכנולוגית שביצעה הוועדה, בראשות המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, עו"ד עמית מררי, העלתה כי אין אינדיקציה כלשהי שמשטרת ישראל הדביקה או ניסתה להדביק טלפון של מישהו מבין רשימת האנשים שפורסמה, בפגסוס או בתוכנה אחרת ללא צו שיפוטי.

לגבי שלושה מהאנשים שפורסמו ברשימה של כלכליסט ניתן צו להאזנת סתר בין מחשבים, לגבי שניים מהם אכן בוצע ניסיון הדבקה ורק אחד מהם צלח.

מי נתן את ההוראה? | האזינו להסכת עוד יום