-

מתנגד הקרמלין שניצל מניסיון חיסול בריאיון

איש עסקים שמוכר נשק לאוקראינים ניצל אתמול מניסיון חיסול בבולגריה, כשפיצוץ אירע באחד המחסנים שלו. החשודים המיידיים הם הרוסים, שכבר ניסו בעבר פעמיים לחסל אותו משום שמכר נשק לאוקראינה. בריאיון מיוחד לכאן חדשות הוא מספר על ניסיון החיסול שכשל, ועל הרדיפה הרוסית נגדו
עמיחי שטיין ואלכס נירנבורג
01 באוגוסט 2022
22:04

הפיצוץ שאירע אתמול (ראשון) לפנות בוקר במחסן נשק בעיירה קרנובט בדרום מזרח בולגריה לא היה מעניין רבים, אלמלא היה שייך לאיש העסקים אמיליאן גברב, שלפי דיווחים מכר נשק לאוקראינה בשנים האחרונות. "לא עשיתי רע לאיש כל חיי, אז מה יש לי לפחד", אומר גברב בריאיון לכאן חדשות. "המבצע לא היה חכם. מי שבנה את המחסנים חכם. צורת הבנייה מגנה על בני אדם וגם על מחסנים אחרים". 

כמה פעמים בשנים האחרונות היה גברב מטרה למחסלי הקרמלין. בשנת 2014 התפוצץ מחסן נשק בבעלותו ועלה בלהבות, ושנה אחר כך הורעל על ידי סוכני ביון רוסים ואושפז במצב קשה. כל אלה גורמים לו, להעריך בזהירות מרבית, מי עומד מאחורי ההתנקשות הפעם. כשנשאל האם ייתכן שמדינה עומדת מאחורי מבצע שכזה, השיב: "יכול להיות. זה מצב בו מישהו חדר למדינה אחרת ועשה דבר כזה. אז מה אתה חושב? כדי להגיד את זה אני צריך יותר הוכחות".

גברב הוא לא המתנגד היחיד של נשיא רוסיה פוטין שחווה אתמול אירוע מיוחד. אנטולי צ'ובאיס, יהודי, יועץ בכיר לשעבר של הנשיא פוטין שברח מהמדינה במחאה על המלחמה באוקראינה, ונחשב לאבי הכלכלה המודרנית של רוסיה, מאושפז מאתמול בבית חולים אירופּי עם תסמינים של הפרעה נוירולוגית נדירה, שגרמה לו שיתוק בידיים וברגליים.

בשלב זה שני האירועים הללו נמצאים בחקירה, שלא מעט מעריכים שבסיומה יתברר שהקרמלין הוא העומד מאחורי הנסיון לפגוע במתנגדי המשטר.