-

הפתרון שלא שמעתם עליו: איך צמצמה ישראל את מספר השב"חים?

המדינה חילקה לרבים מהשוהים הבלתי חוקיים היתר "חיפוש עבודה". ההיתר מאפשר להיכנס 15 פעמים לישראל במשך 60 יום | התנאים לקבלת ההיתר
כרמל דנגור
01 באוגוסט 2022
21:59

לא פחות מ-12 בני אדם נרצחו בגל הטרור האחרון בידי מחבלים שהיו גם שוהים בלתי חוקיים - פלסטינים שנכנסו לישראל ללא אישור דרך פרצות בגדר ההפרדה. בחדשות הערב פורסם הערב (שני) אחד הפתרונות לבעיית השוהים הבלתי חוקיים ולצמצום מספרם. בזמן גל הפיגועים פרס צה"ל גדודים שלמים סמוך לפרצות בגדר ומשרד הביטחון הקצה מיליונים רבים לסגירתן. אבל היה גם פתרון נוסף, שעליו כנראה לא שמעתם - "היתר מחפש עבודה".

פלסטינים, ללא רקע ביטחוני, יכולים כעת להיכנס לישראל בקלות רבה יותר - ובאופן חוקי. ההיתר הזה מאפשר להם להגיע למדינה 15 פעמים, בפרק זמן של חודשיים. המטרה הרשמית: חיפוש עבודה, ויש מי שמנצלים אותו לעבודה בפועל.

אם אתה פלסטיני נשוי בן 22 ומעלה, או רווק בן לפחות 27 - כל מה שאתה צריך לעשות הוא להיכנס ליישומון "אל מונסק" ולהקליד כמה פרטים מזהים. אם אין לך מניעה ביטחונית להיכנס לישראל, תוך זמן קצר - יגיע ההיתר המיוחל. לפני מספר שבועות גילו באפרת שחסרים פועלים פלסטינים לבניית הבתים במועצה, והתברר כי לא מעט מהפועלים הנפיקו את ההיתר החדש - ומשתמשים בו כדי לעבוד בישראל.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים מסר בתגובה: "מערכת הביטחון פועלת בחודשים האחרונים לצמצום תופעת השוהים הבלתי חוקיים בישראל, בין היתר באמצעות אבטחת קו התפר והקמת מכשול באזור יהודה ושומרון. במסגרת המאמץ הכולל, הוחלט על התאמת הקריטריונים להנפקת היתרי תעסוקה בישראל, כאשר המטרה היא להדק את הפיקוח הביטחוני על הפלסטינים שנכנסים לעבודה בישראל ולהגביר את האכיפה כלפי שב"חים, מסיעיהם ומעסיקיהם.

"במסגרת התוכנית, נעשתה התאמה ביישום ההיתר לחיפוש עבודה בישראל, שקיים מזה שנים רבות. כיום, ניתן להשתמש בהיתר לצורך 15 כניסות לישראל בתקופה של חודשיים. לאחר מכן יידרש העובד הפלסטיני בתקופת צינון של כמה חודשים. נדגיש כי גם היום הקריטריונים לקבלת ההיתר זהים לאלו הנדרשים לקבלת היתר תעסוקה בישראל – לרבות אישור ביטחוני. כמו כן, מחפשי העבודה אינם מורשים לעבוד בישראל בזמן תקופת ההיתר.

"בחודשים האחרונים אנו עדים להשלכות החיוביות של התוכנית, שכן נרשמה עלייה של 20% בהיקף הנפקת רישיונות התעסוקה בישראל, כמו גם עלייה של 30% בהיקף העוברים במעברי יהודה ושומרון. נציין כי בתקופה הקרובה ייבחנו כלל משמעויות והשלכות התוכנית על תעסוקת עובדים פלסטינים בישראל ובהתיישבות – ובהתאם לכך ייגזרו משמעויות להמשך".