-
-

צה"ל עצר את ראש הג'יהאד האסלאמי בשומרון

פעילות ממוקדת של כוחות הביטחון הביאה למעצרו של באסם סעדי, הנחשב לסמכות העליונה של ארגון הטרור ביהודה ושומרון. גם עוזרו נעצר. בעימותים שפרצו בשולי המבצע נהרג פלסטיני. לא היה פגיעות בקרב כוחות הביטחון
עומרי חיים, איתי בלומנטל ואליאור לוי
01 באוגוסט 2022
22:47
עודכן ב 23:58

בכיר בג'יהאד האסלאמי נעצר הלילה (שני) במסגרת מבצע של כוחות הביטחון במחנה הפליטים ג'נין. לפני כן דווח על חילופי אש בין מסתערבים של משמר הגבול, במעטפת לוחמי נח"ל, לחמושים פלסטינים. המבוקש, באסם סעדי, התבצר במבנה במחנה הפליטים.

בתוך כך, משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי פלסטיני בשם דראר אל כאפריני נהרג בחילופי האש. מלבד סעדי נעצר מבוקש נוסף - עוזרו של סעדי. מספר מחבלים נפצעו מירי. לא היו נפגעים לכוחות הביטחון בחילופי האש.  

בסאם סעדי בן ה-61 שהיה היעד למעצר במבצע, הוא אחד מראשי הג'יהאד האסלאמי ביהודה ושומרון. יש שמגדירים אותו מנהיג הארגון בגדה המערבית, אבל בפועל ההנהגה מבוזרת בין המחוזות. הוא נחשב לגורם הבכיר ביותר של הג'יהאד האסלאמי באזור ג'נין ונעצר ושוחרר פעמים רבות בעבר. 

משב"כ נמסר כי סעדי פעל לאחרונה ביתר שאת לשיקום פעילות הג'יהאד האיסלאמי במסגרתה עמד מאחורי בניין כח צבאי משמעותי של הארגון בשומרון בכלל ובג'נין בפרט ונוכחותו היוותה גורם משמעותי להקצנת פעילי הארגון בשטח.

בכיר הג'יהאד האסלאמי בעזה, מוחמד שלח, אמר לרדיו אל-קודס ששייך לארגון הטרור כי הג'יהאד לא יחמיץ את ההזדמנות לנקום על מה שקרה הלילה בג'נין וישראל תשלם מחיר כבד על "הפשע הזה".

בשבוע שעבר נהרגו שני מחבלים בחילופי אש שהתפתחו בין חמושים בשכם לבין כוחות ימ"מ וסיירת גבעתי שכיתרו בית בעיר. לפי דיווחים פלסטיניים, שני מחבלים בשנות ה-20 לחייהם - עבוד סובח ומוחמד אל-עזיזי, חוסלו ותשעה נוספים נפצעו. אין נפגעים בקרב הכוחות הישראליים. בתום חילופי האש נכנסו הכוחות למבנה המכותר ואיתרו אמצעי לחימה רבים, בהם כלי נשק ומטעני חבלה.

עוד דווח בכלי תקשורת פלסטיניים כי הכוחות חיפשו אחר איבראהים אל-נאבלוסי, היחיד שנותר בחיים מבין חברי חוליית הטרור שחוסלה לאור יום ב-8 בפברואר. נאבלוסי היה מעורב בפיגוע הירי בקבר יוסף שאירע לפני כחודש, בו נפצעו מח"ט שומרון ושני מתפללים. נאבלוסי הגיע הבוקר להלוויית המחבלים.