א-זווהירי
צילום: אי-פי

"אם אתה מאיים עלינו - נמצא אותך ונהרוג אותך": ביידן הודיע על חיסול איימן א-זווהירי

מנהיג אל-קאעדה והיורש של אוסמה בין לאדן חוסל במתקפת כטב"ם כששהה במרפסת דירת המסתור שלו בקאבול בירת אפגניסטן. ביידן: אזרחי העולם לא צריכים לחשוש עוד מרוצח אכזרי זה
נתן גוטמן
02 באוגוסט 2022
00:29
עודכן ב 02:47

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הודיע לפנות בוקר (שלישי) על חיסולו של איימן א-זווהירי, יורשו של אוסמה בן לאדן בהנהגת אל קאעידה. "הצדק נעשה", אמר ביידן. "אזרחי העולם לא צריכים לחשוש עוד מרוצח אכזרי זה. הבהרנו שוב שלא משנה כמה זמן זה יקח - אם אתה מאיים על אנשינו, ארצות הברית תמצא אותך ותהרוג אותך".

בכיר בממשל סיפר שארצות הברית גילתה שמשפחתו של א-זווהירי עברה לקאבול ואחרי זמן מה גם אל-זווהירי הצטרף אליהם. זווהירי מעולם לא יצא מהבית, אבל חוסל בשבת האחרונה כשיצא למרפסת. שני טילי הלפייר שוגרו לעבר המרפסת, אך הבניין לא קרס. כל בכירי הממשל תמכו במבצע.

ביידן בחן דגם של הבית והובטח לו שלא יהיו נפגעים אזרחיים. על פי דיווחים בתקשורת האמריקנית, מל"ט ירה שני טילי RX-9 המסוגלים לפגוע ביעד בצורה כירורגית, בלי לפגוע בסביבתו. הטיל, שמכונה "טיל הנינג'ה", נולד מגרסה של טיל הלפייר ומצוייד בשישה סכיני ענק. הוא שוקל כ-45 קילוגרמים, מה שמאפשר לו לפגוע במטרה בצורה מדוייקת מבלי לפגוע בסובבים אותו.

"אחרי שיקול דעת ארוך הוריתי על תקיפה מדויקת. המבצע תוכנן בקפידה כדי להפחית הפגיעה באזרחים. לפני שבוע נתתי את האישור הסופי. המשימה הושלמה בהצלחה. בני משפחה לא נפגעו ולא היו נפגעים אזרחיים. אישרנו את הצלחת המבצע בעזרת בנות בריתנו וכוחות מודיעין", אמר ביידן.

הנשיא הוסיף: "הבטחתי שנמשיך לפעול נגד טרור באפגניסטן גם אחרי הנסיגה וכך עשינו. לא נתיר שוב לאפגניסטן להפוך מקלט לטרוריסטים. לא נאפשר למדינה להפוך כר לביצוע פיגועים נגד ארצות הברית".

איימן א-זווהירי, בן 71, הוא מצרי במקור ורופא במקצועו. היה אחד מראשי ארגון הג'יהאד האסלאמי במצרים  אליו הצטרף בשנות ה-70. שימש כיד ימינו של מנהיג אל-קאעידה, אוסמה בן לאדן במשך שנים והחליף אותו לאחר חיסולו לפני 11 שנים. בשנים האחרונות הופיעו לא אחת שמועות לגבי מצבו הבריאותי שהוזמנו באמצעות נאומים מוקלטים שהארגון פרסם.

ארצות הברית הגישה נגדו כתב אישום על מעורבתו בפיגועי השגרירות בקניה ובטנזיה בשנת 1998. בהם נהרגו 223 בני אדם. הפרס על ראשו היה 25 מיליון דולרים. לפי הדיווחים - א-זווהירי חוסל בפעולה של כלי טיס בלתי מאויש.

בהכנת הידיעה השתתפו מואב ורדי, עמיחי שטיין ורועי קייס