כלא גלבוע, ארכיון
צילום: פלאש 90

פרשת הסוהרות: מפקד כלא גלבוע שבזמנו נחשד שהתרחש האונס - נחקר

הסוהרת שהתלוננה שנאנסה בידי אסיר ביטחוני בכלא גלבוע הגיעה לתחנת המשטרה בצפת לעדות משלימה • מבקר המדינה מתניהו אנגלמן: קורא לכל מי שנפגעה להעביר את המידע • לדבריו, משרדו "בעיצומה של הביקורת על פרשת הסוהרות, לא רק בכלא גלבוע"
סולימאן מסוודה ואמוץ שפירא
02 באוגוסט 2022
14:21
עודכן ב 19:24

פרשת הסרסור בסוהרותמפקד כלא גלבוע בדימוס, שכיהן בתפקיד בשנים הראשונות בהן התרחשה על פי החשד פרשת הסוהרות, נחקר אתמול ביחידה לחקירות סוהרים. כך פורסם הערב (שלישי) בכאן חדשות. הסוהרת שהתלוננה שנאנסה הגיעה היום לתחנת המשטרה בצפת ומסרה עדות משלימה.

מוקדם יותר היום קרא מבקר המדינה מתניהו אנגלמן "לכל מי שנפגעה או נפגע, או שיש בידה או בידו מידע בנושא, להעביר זאת לביקורת המדינה". אנגלמן פנה לסוהרות שהתלוננו: "ליבי איתכן, אני מבין את הטראומה הנוראית שחוויתן. נהפוך כל אבן למצוא את כל הליקויים, המעשים בלתי-נסלחים".

לדבריו, "אנחנו כבר בעיצומה של הביקורת על הפרשה. אנחנו בודקים את הביטחון האישי של החיילות, לא רק בכלא גלבוע. בתקופה האחרונה ערכנו ביקורות במספר בתי כלא בהם שוהים אסירים ביטחוניים ואנו עתידים להמשיך בבתי כלא נוספים. אנו מבצעים בימים אלו ביקורת מקיפה על הביטחון האישי של כלל החיילות והחיילים שמשרתים בשירות בתי הסוהר ובמשטרה. אסור שנעבור לסדר היום על פגיעות מיניות חמורות בחיילות בשירות חובה שמשרתות בגופים האמונים על אכיפת החוק.

עוד אמר המבקר: "התחלנו לפנות לחיילות ולחיילים, למפקדות ולמפקדים, כדי לקבל מידע רלוונטי ומקיף על תחושת המוגנות והטרדות מיניות שעברו בעת שירותם. פניות דומות ייעשו גם לאלו ששירתו בעבר. התשובות לפניות יקבלו ביטוי בדוח הביקורת שנפרסם בסיום הכנתו".

ראש הממשלה יאיר לפיד, השר לביטחון הפנים עמר בר-לב ונציבת שב"ס קטי פרי ביקרו היום בכלא עופר. הם סיכמו כי קו חם לסיוע לסוהרות בשירות חובה ייפתח בעוד שבועיים. "מדינת ישראל לא תעמוד מנגד על החשש שסוהרת חובה במדינת ישראל נאנסה, או הוטרדה בידי מחבלים", אמר שם לפיד. "נשמור על שב"ס כי חיי כל אזרח בישראל תלויים בעוצמתו, בכוחו ובתקינותו של הארגון הזה".

שר הביטחון בני גנץ דרש אתמול לאסור על משרתות חובה בשב"ס לשהות במחיצת אסירים ביטחוניים, עד לבירור של החשד למקרה אונס של סוהרת בידי אסיר ביטחוני.

ביום חמישי האחרון סוהרת טענה כי נאנסה בידי אסיר ביטחוני כששירתה בכלא בשירות חובה. בקמפיין מימון המונים שיצרה כתבה: "לרוע מזלי, מכל בתי הכלא, הוצבתי בכלא גלבוע. גיליתי לתדהמתי שיש 'מפקד' אחד שהוא מחבל פלסטיני עם דם על הידיים, אשר שלט בכל הקצינים ואנשי הסגל שנשמעו לו וביצעו את 'פקודותיו' (בקשותיו) בלי שום ויכוח".

לדבריה, כולם יודעים את שמו של אותו אסיר. "כבר כתבו רבות על הפרשה ועל שמו, והבן בליעל הזה, הבן מוות הזה, מבקש מבית המשפט שזהותו תוסתר. הוא יודע מדוע, הוא יודע היטב מה עושים בבתי הכלא לאנסים. חשבתי שיש לי כוח, שאתרום למדינה אבל בסופו של השירות הצבאי שלי, הפכתי אני להיות אסירה, שפחת המין הפרטית של מ.ע".