כלא צבאי
צילום: פלאש 90

פרסום ראשון: נעצרה בגין השתמטות - למרות שרופא התנגד לגיוסה

בת ה-21, שסובלת מאי שליטה בסוגרים, שוהה בכלא צבאי מיום ראשון. בשיחת טלפון שביצעה הצעירה העצורה מבית הכלא עם אימה היא סיפרה שאינה מקבלת את הכדורים להם היא זקוקה, לא חוברה לאינפוזיה ולא פונתה למיון • בעקבות הפרסום ח"כ מיכל וולדיגר פנתה לשר הביטחון בדרישה לשחרר את הצעירה לאלתר • מדובר צה"ל נמסר: לחיילת ניתן טיפול מקיף, הליך הבירור הרפואי שלה יימשך
דקלה אהרן שפרן
03 באוגוסט 2022
07:58
עודכן ב 04 אוגוסט 13:50

צעירה בת 21 הסובלת מבעיה רפואית הגורמת לאי שליטה בסוגרים עצורה בכלא צבאי מיום ראשון בגין השתמטות מצה"ל, למרות המלצת מומחה שלא לגייסה כלל - כך פורסם אתמול לראשונה בכאן רשת ב. בהקלטה ששודרה הבוקר (חמישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, נשמעה שיחת טלפון שביצעה הצעירה העצורה מבית הכלא עם אימה. לדבריה, על אף הבעיה הרפואית ממנה היא סובלת – טרם טופלה או נבדקה בידי רופא.

"ראתה אותי היום חובשת פלוגתית, אבל היא אמרה שהיא לא יכולה לעשות כלום בלי רופא", אמרה הצעירה לאימה. עוד הוסיפה בשיחה כי אינה מקבלת את הכדורים להם היא זקוקה, לא חוברה לאינפוזיה ולא פונתה למיון. "את עלולה פשוט לאבד את החיים שלך! שייקחו אותך לבית חולים! למה לא לוקחים אותך למיון? למה לא נותנים לך אינפוזיה?", נשמעת אומרת האם.

"את עלולה לאבד את החיים שלך": האזינו להקלטת השיחה

בעקבות הפרסום בכאן חדשות, ח"כ מיכל וולדיגר, מהציונות הדתית, פנתה לשר הביטחון בדרישה להתערב בעניין ולשחרר את הצעירה. לדברי וולדיגר, זאת לנוכח מצבה ומשום שאין שום עילה להשאירה במעצר.

לדברי משפחת הצעירה, אחרי שהגיעה לבקו"ם לצו ראשון הבעיה ממנה היא סובלת החריפה והיא פנתה לצבא כמה פעמים כדי לעדכן על מצבה. אחותה אף סיפרה כי בת ה-21, שכבר נקלעה בעבר למצב מסכן חיים עקב מחלתה, התעלפה במעצר.

במסמך עליו חתום סגן מנהל המחלקה כירורגית בבית החולים דנה לילדים ונוער שבאיכילוב כתב הרופא כי אינו ממליץ לגייסה לצבא כלל. במסמך אחר מבית החולים נכתב כי לנוכח מצבה הקליני ואירועים של בריחת צואה יש לדחות את הליך גיוסה עד לסיום בירור הבעיה ועד שתנותח.

מדובר צה"ל נמסר: "בניגוד לטענות, לחיילת ניתן טיפול רפואי מקיף, הכולל מפגשים עם צוות רפואי ותרופות, בהתאם למצבה הרפואי. החיילת נבדקה עם קליטתה בבסיס הכליאה על ידי גורמי הרפואה השונים, נמצאה כשירה למעצר והותאמו לה תנאי כליאה בהתאם למצבה הרפואי. הליך הבירור הרפואי בעניינה של החיילת יימשך בימים הקרובים. היום יתקיים דיון נוסף בנושא הארכת מעצרה". 

אתמול מסרו מדובר צה"ל שהחיילת נקראה לשירות חובה אחרי שנבדקה במספר הזדמנויות ונמצאה כשירה לשירות מבחינה רפואית וכי אף על פי כן, היא לא התייצבה לגיוס במועד שנקבע ולוועדה הרפואית המיוחדת לה זומנה, והועמדה לדין בגין היעדרות מן השירות שלא ברשות לתקופה של כמעט שנתיים. כמו כן מסרו כי החיילת הסגירה את עצמה ועם קליטתה בבסיס הכליאה, נבדקה על ידי גורמי הרפואה השונים, נמצאה כשירה למעצר והותאמו לה תנאי כליאה בהתאם למצבה הרפואי.