זאב נחמה, יהודית רביץ
צילום: משה שי, פלאש 90

פרס אקו"ם למפעל חיים יוענק לזאב נחמה ויהודית רביץ

פרס לתרומה ייחודית לזמר העברי יוענק הפעם ליהודה עדר ולמאיר ראובני, בשם האחים ראובני • רון ביטון, קרן פלס, ינון יהל, נונו וטונה זכו אף הם בפרסים, שיוענקו לראשונה גם כנכסי NFT
שני נחשוני
03 באוגוסט 2022
11:59

ארגון אקו"ם האמון על שמירה על זכויות היוצרים, פרסם היום (רביעי) את הזוכים בפרס אקו"ם לשנת 2021. על פי הודעת הארגון פרס מפעל חיים על שם נעמי שמר יוענק השנה לזמרת והיוצרת יהודית רביץ ופרס מפעל חיים על שם אהוד מנור יוענק לזמר והיוצר זאב נחמה. בוועדת השיפוט שמתחלפת מדי השנה היו חברים הפעם מירית שם אור, עדן חסון, פיטר רוט ויסמין ישבי.

מוזיקה ו-TikTok | האזינו לעוד יום

"יהודית רביץ היא כמעט שם נרדף למינוח 'מוזיקה ישראלית'", כתבו השופטים. "בקול צלול ומדויק, בעבודה קשה ובענווה, בכישרון הלחנה מרהיב ובהפקות מוזיקליות מוקפדות - רביץ היא שותפה מרכזית ליצירתו של פס הקול הישראלי. במהלך הקריירה הענפה שלה הלחינה רביץ שירי משוררים שבזכות מנגינותיה היפהפיות והקליטות הפכו לפזמונים השגורים בפי כל. בהיותה זמרת מצליחה שגם יוצרת ומפיקה רבים משיריה, רביץ מהווה לאורך השנים מודל והשראה לזמרות וליוצרות רבות".

יהודית רביץ (צילום: משה שי, פלאש 90)

"זאב נחמה הוא יוצר מקורי וייחודי שחתום על עשרות להיטי ענק", ציינה ועדת השיפוט. "מראשית דרכו, גם במסגרת להקת 'אתניקס' וגם ביצירתו לאחרים, הצליח נחמה לשלב באופן נפלא וחדשני בין מזרח למערב, בין גיטרות לסינטיסייזר, בין שירים אפלוליים ללהיטי קיץ שמיליונים יודעים לשיר. בכתיבתו נחמה עוסק בנושאים של פיוס, אהבת אדם וחתירה לשלום, וניתן לומר ששיריו, שעד היום אהובים, תרמו הלכה למעשה לקירוב בין שכבות ואוכלוסיות".

פרס לתרומה ייחודית לזמר העברי ולתרבות הישראלית יוענק הפעם ליהודה עדר ולמאיר ראובני, בשם האחים ראובני. בהודעת ועדת השיפוט נכתב כי עדר, יוצר, גיטריסט, מפיק מוזיקלי, מיוזמי ומקימי בית הספר "רימון" ומנהלו הראשון הינו "יוצר מוערך, האחראי על אין ספור הפקות אולפן ובמה למיטב אמני ישראל במוסיקה במשך כ-40 שנה".

האחים ראובני, שהחלו את דרכם בראשית שנות השבעים, עמדו מאחורי מיטב האמנים בתחום הזמר הים התיכוני - החל מאביהו מדינה, דרך אהובה עוזרי, זוהר ארגוב, שימי תבורי, מרגלית צנעני, חיים משה ועוד. "תרומתם לז'אנר המוסיקה הים תיכונית וקידומה היא כבירה ומהווה אבן דרך ליוצרים ואמנים רבים בתחום", נכתב בנימוקי הוועדה.

"הולכת איתך": נרקיס בביצוע הזוכה בתואר "שיר השנה"

בקטגוריית שיר השנה זכה "הולכת איתך" של הזמרת נרקיס. את השיר כתבה והלחינה צליל קליפי ועיבד המפיק המוסיקלי ינון יהל. יהל הוא הזוכה בפרס מעבד השנה. בתואר אלבום השנה זכה "מזרח פרוע", שהוציא הראפר "טונה" (איתי זבולון). פרס תגלית השנה יוענק לזמרת נונו (נעמי אהרוני גל).

בתואר מחבר השנה זכה רון ביטון. בנימוקי ועדת השיפוט נכתב כי "ביטון מצליח ללכוד בשיריו את רוח התקופה, והוא אשף בזיהוי ובאיתור מילים קליטות ומעוררות עניין במיוחד". בתואר מלחין השנה זכתה קרן פלס. בנימוקי הוועדה נכתב כי "מילותיה, לחניה ופועלה בשנים האחרונות הם מושא לכבוד והערכה. בלחניה היא נוגעת ברגש ובשכל כאחד ואת רבים מאיתנו מלווה בהמון רגעים בחיים".

בנוסף, במעמד הטקס יצוינו השירים המושמעים ביותר על פי נתוני "אקו"ם און-אייר". השיר הישראלי המושמע ביותר הוא "סיבת הסיבות" בביצוע ישי ריבו, והשיר הלועזי המושמע ביותר הוא Bad Habits בביצוע אד שירן.

"סיבת הסיבות": השיר הישראלי המושמע ביותר

טקס הענקת פרסי אקו"ם יתקיים ב-7 בספטמבר בסינמה סיטי גלילות. זו תהיה השנה הראשונה בה יקבלו הזוכים נכס NFT בנוסף לפסלון המוכר. בהודעת הארגון נכתב כי פרסי ה-NFT ייווצרו על ידי חברת "טקטונה" שפיתחה טכנולוגיית בינה מלאכותית שמעבדת משפטים והופכת אותם ליצירת אמנות דיגיטלית, עבור כל זוכה באופן הייחודי לו - או לפרס שבו זכה.

שר התרבות והספורט, חילי טרופר, בירך את הזוכים ומסר: "ברכות חמות ליהודית רביץ וזאב נחמה, שניים מגדולי אמני ישראל, על היבחרם לקבל את פרס מפעל החיים של אקו"ם. יהודית רביץ, היא מן היוצרות הבולטות בישראל אשר יצירותיה מלוות שנים ארוכות את הפסקול הישראלי עם קולה הייחודי.

זאב נחמה, יוצר גדול שכבש את המצעדים עם עשרות מלהיטיו. יש בי הערכה גדולה על הדרך וההתמדה, ואהבה גדולה למוסיקה שלכם. ברכות גם ליהודה עדר ומאיר ראובני על זכייתם בפרס לתרומה ייחודית לזמר העברי ולתרבות הישראלית. זו הזדמנות לשבח את אקו"ם על פעילות ארוכת שנים ותרומה כבירה לעולם המוזיקה וליוצרים הישראלים".