הרב פנחס (פיני) אוחנה

"רק עכשיו הבנו שהיינו בכת": העדויות הקשות נגד ה"רב" פיני אוחנה

ה"רב" פנחס אוחנה עומד במרכז תחקיר "זמן אמת", שבו יובאו עדויות קשות ומטרידות על ישיבה שהוביל ה"רב" ועל ניצול נפשי, מיני וכלכלי לכאורה של תלמידיו ותלמידותיו | התחקיר המלא, הערב בכאן 11
זמן אמת
03 באוגוסט 2022
12:12

ה"רב" פנחס (פיני) אוחנה עומד במרכז תחקיר "זמן אמת", של מלי קמפנר ואסף ליברמן,  שישודר הערב (רביעי) בכאן 11. בתחקיר יובאו עדויות קשות ומטרידות על ישיבה שהוביל ה"רב" ועל ניצול נפשי, מיני וכלכלי לכאורה של תלמידיו ותלמידותיו.

צפו בהצצה לתחקיר "זמן אמת" שישודר הערב בכאן 11

כבר קרוב לשני עשורים שאוחנה מוביל את ישיבת "אליהו הנביא" ביפו וסביבו בנה קהילה בת עשרות מאמינים שהעריצה אותו, האמינה שהוא גדול בתורה שאף ניחן בכוחות נבואיים, וראתה בו מנהיג רוחני והלכתי.

על פי העדויות שייחשפו בתחקיר, ושרבות מהן הועברו בחודשים האחרונים גם למשטרה, אוחנה בנה סביבו סוג של כת, לכאורה, שבמסגרתה נדרשו התלמידים להפריש מעשרות וסכומי כסף גדולים עבור הקהילה, וכן להתרים כספים בהיקפים גדולים. אולם חלק מהכספים שימשו את אוחנה, על פי החשד, לצרכיו האישיים.

בהמשך, דרש אוחנה מתלמידיו תשלומים של אלפי ועשרות אלפי שקלים עבור "פידיונות נפש" או "קנסות", ובמקרים אחרים לקח מחלק מהם, וכן מבני משפחה של חלק מתלמידיו, הלוואות של בנות מאות אלפי שקלים שמעולם לא הוחזרו.

במקביל, רבים מתלמידיו של ה"רב" אוחנה טוענים כי הפכו בהדרגה למשרתיו האישיים, כשהם מסיעים אותו ואת בני משפחתו, מוציאים לטיולים את כלבתו, עושים עבורו קניות, מנקים את ביתו הפרטי, עובדים תמורת סכומים זעומים בעסקים פרטיים הרשומים על שמו ואפילו נדרשים לעסות את רגליו בזמן השיעורים.

"הוא הסביר שאני שייכת לו מבחינה רוחנית בתור אישה, ושעלינו לעשות תיקון יחד"

העדויות החמורות ביותר נוגעות למערכות יחסים מיניות שקיים לכאורה אוחנה עם תלמידות שלו, תוך שהוא מפעיל עליהן לחץ כבד ואף מעניק לכך כביכול "הכשר הלכתי". על פי אחת מהעדויות, למשל, אוחנה אילץ לכאורה את אחת מתלמידותיו לקיים עמו מין אוראלי בתוך בית הכנסת, ובהמשך קיים איתה מערכת יחסים מינית, אלימה וכוחנית שנמשכה שנים.

לפי עדות אחרת, הוא קיים מערכת יחסים מינית עם אחת מתלמידותיו הנשואות, תוך שהוא מסביר לה כי הדבר מתבקש ומאושר מבחינה הלכתית. הוא אף מציג לה כביכול מכתב מצד "הרב שלו", לפיו בזמן שהיא בנידה ואסורה לבעלה – היא מורשית לקיים יחסי מין עם אוחנה.

עדות נוספת מתארת מערכת יחסים מינית ממושכת עם תלמידה רווקה שאוחנה הקפיד להרחיק ממנה את כל המחזרים, ואף לנבא כי אם תיענה לחיזור של אחד מהם "הוא ימות". גם במקרה הזה הקפיד אוחנה להציג את הצורך של התלמידה לקיים עמו יחסי מין עמו כעניין  רוחני והלכתי של התלמידה. "הוא הסביר שאני שייכת לו מבחינה רוחנית בתור אישה ועלינו לעשות תיקון יחד", היא העידה. "כשאמרתי לו שאני רוצה להתחתן הוא ענה לי: 'אם את רוצה להתחתן תהיי חייבת להמשיך איתי בקשר כמו עכשיו'".

על פי העדויות, המעשים הללו נמשכו במשך יותר מ-15 שנה. בחודשים האחרונים, כשהחלה התמונה המלאה להיחשף בפני התלמידים, החליטו רבים מהם להתאגד והגישו תלונות למשטרה. במקביל, פנו לבית הדין הרבני של הרב שמואל אליהו והרב ראובן נקאר, המסייע לנפגעי עבירות מין בקהילה החרדית, וכן למרכז לנפגעי כתות בראשות רחל ליכטנשטיין.

פנחס אוחנה מסר בתגובה: "הכול מוכחש. אני חף מפשע, מעולם לא עשיתי דבר ולא חצי דבר שהוא אינו חוקי. הדברים אין להם אחיזה במציאות והם חלק ממסע הרדיפה האישי כנגדי וכנגד משפחתי, ועל מנת לפגוע בשמנו הטוב על לא עוול בכפנו. הדברים יתבררו בחקירת המשטרה ובבית המשפט".