מחסום חווארה
צילום: נאסר אישתאייה, פלאש 90

פלסטיני לא חמוש נורה למוות שהתקרב למחסום ליד שכם; לאחר מותו התברר - הוא מעורער בנפשו

הפלסטיני, חסין קוואריק, מהכפר עוורתא, היה מוכר למערכת הביטחון שנים רבות כאדם מעורער בנפשו. קוואריק התקרב למחסום ולא נענה לקריאת הכוח לעצור • לפי הפלסטינים רק בשבועות האחרונים התקרב לכניסה ליישוב ישראלי והועבר בחזרה על ידי ישראל • צה"ל: "הכוח פתח בנוהל מעצר חשוד, שהסתיים בירי. הוא פונה על ידי הכוח לבית חולים, נסיבות המקרה בבירור"
נורית יוחנן
03 באוגוסט 2022
13:14

צה"ל ירה למוות ביום שלישי שעבר בפלסטיני לא חמוש שהתקרב למחסום חווארה סמוך לשכם. בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב פורסם היום (רביעי) כי הפלסטיני, חסין קוואריק, מהכפר עוורתא, היה מוכר למערכת הביטחון שנים רבות כאדם מעורער בנפשו. קוואריק התקרב למחסום ולא נענה לקריאת הכוח לעצור. החיילים ירו בו, ושלושה ימים אחר כך הוא הועבר לטיפול בישראל ובסוף השבוע האחרון מת מפצעיו.

זמן קצר לאחר הירי התגלה זהותו, אדם מאוד מוכר בחברה הפלסטינית, אבל גם במערכת הביטחון כאדם שסובל עשורים רבים מקשיים נפשיים וידוע מעורער בנפשו. קוואריק היה בן 59 ובמשפחתו מספרים שב-40 השנים האחרונות נכנס ויצא מבתי חולים פסיכיאטריים ברשות הפלסטינית. לדבריהם, בגלל מצבו הוא לא הבין מה קורה סביבו ופעמים רבות שוטט באזור מגוריו והגיע למחסום או לכניסה ליישובים ישראליים.

לפי הפלסטינים לפני כארבע שנים נורה באותו מחסום, ונפצע באורח קל ורק בשבועות האחרונים התקרב לכניסה ליישוב ישראלי באזור והועבר בחזרה על ידי ישראל לפלסטינים. "הוא לא הבדיל אם הוא הולך להתנחלות או למחסום, הוא היה חולה נפש. הצבא הכיר אותו, המת"ק הפלסטיני הכיר אותו וגם המנהל האזרחי, איפה שהוא הלך הכירו אותו, לפי ההליכה, המראה והבגדים שלו", אמר אחיינו ראמי לכאן חדשות.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "ביום שלישי שעבר זוהה חשוד שהגיע לעבר עמדה צבאית סמוך לעיר שכם והתקרב לעבר הכוח הצבאי. הכוח פתח בנוהל מעצר חשוד, שהסתיים בירי. זוהתה פגיעה באותו החשוד, אשר פונה על ידי הכוח לבית חולים לקבלת טיפול רפואי. נסיבות המקרה בבירור".