כלא גלבוע
צילום: פלאש 90

ב-5 השנים האחרונות: 40 סוהרים נחקרו בחשד לעבירות מין

שלושה סוהרים היו חשודים באונס, 24 בעבירות הטרדה מינית ו-13 במעשה מגונה בכוח • קצין המודיעין הראשי בתקופה בה אירע לכאורה האונס בכלא גלבוע, אמר בחקירתו שהוא לא זוכר שהובאו בפניו תלונות בזמן אמת על פגיעה מינית מצד אסירים
משה שטיינמץ
03 באוגוסט 2022
20:42

פרשת הסרסור בסוהרות: 40 אנשי סגל בשב"ס נחקרו בחמש השנים האחרונות במשטרה בחשד לעבירות מין: שלושה מהם בחשד לאונס, 24 בחשד לעבירות הטרדה מינית ו-13 נוספים על מעשה מגונה בכוח. כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. עוד דווח כי  רב כלאי ניסים פיניש, קצין המודיעין הראשי בתקופה בה אירע לכאורה האונס בכלא גלבוע, אמר בחקירתו שהוא לא זוכר שהובאו בפניו תלונות בזמן אמת על פגיעה מינית מצד אסירים.

היום נחשף לראשונה בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב כי מדי שנה מוגשות עשרות תלונות של עובדות בבתי הכלא הפליליים על עבירות מין מצד האסירים. קצינה בכירה בשירות בתי הסוהר אמרה לכאן חדשות: ״ההטרדות הן כמעט יום-יומיות. מדובר בעבירות מין, מעשים מגונים, הטרדות מילוליות וגם ניסיון תקיפות מיניות". עוד נודע לכאן חדשות כי סוהר בבית הכלא נווה תרצה, שחשוד בקיום יחסי מין עם אסירה, הוצא לחופשה כפויה ועומדת נגדו חקירה פלילית.

ביום חמישי האחרון טענה סוהרת כי כששירתה בכלא בשירות חובה, נאנסה בידי אסיר ביטחוני במקום. בקמפיין מימון המונים שיצרה כתבה: "לרוע מזלי, מכל בתי הכלא, הוצבתי בכלא גלבוע. גיליתי לתדהמתי שיש 'מפקד' אחד שהוא מחבל פלסטיני עם דם על הידיים, אשר שלט בכל הקצינים ואנשי הסגל שנשמעו לו וביצעו את 'פקודותיו' (בקשותיו) בלי שום ויכוח".

עוד הוסיפה הסוהרת כי כולם יודעים את שמו של אותו אסיר: "כבר כתבו רבות על הפרשה ועל שמו (פרשת סרסור הסוהרות בכלא גלבוע) והבן בליעל הזה, הבן מוות הזה, מבקש מבית המשפט שזהותו תוסתר. הוא יודע מדוע, הוא יודע היטב מה עושים בבתי הכלא לאנסים. חשבתי שיש לי כוח, שאתרום למדינה אבל בסופו של השירות הצבאי שלי, הפכתי אני להיות אסירה, שפחת המין הפרטית של מ.ע".

בתוך זאת, השר לביטחון הפנים עמר בר לב דחה היום את הדרישה של שר הביטחון בני גנץ לאסור מיידית על משרתות חובה בשירות בתי הסוהר לשהות במחיצת אסירים ביטחונים, עד לבירור של החשד למקרה אונס של סוהרת בידי אסיר ביטחוני. השר לביטחון הפנים נימק את הדחייה במכתבו: "שינוי בייעוד ובאופן הצבת משרתות החובה בשירות בתי הסוהר דורש שינוי חקיקה בכנסת".

עורך הדין אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת "הצלחה" שביקשה את המידע על חקירות אנשי שב"ס בגין עבירות מין, מסר: "מהנתונים שנמסרו עולה תמונה עגומה של עשרות מקרים בשנים האחרונות, שנחקרו בחשד לעבירות מין מצדם של בעלי תפקידים בשירות בתי הסוהר. החומרה מתעצמת כשמדובר במקום שאנשיו אמנים על שמירת החוק, הסדר וההתנהגות ההולמת מצד אלו שחטאו והורשעו. יש להצר שנתונים אלו לא מפורסמים באופן יזום לציבור כדי שתהיה בפניו תמונה אמיתית של דפוסי התנהגות קיימים מצד סוהרים ואנשי שירות".