אסדת כריש האמיתית
צילום: אסדת כריש

המסר לשרים: בלי הסכם עם לבנון, חשש מהסלמה עם חיזבאללה

לשרי הקבינט נמסר כי יש ציפייה בצד השני לפתרון נושא הגבול הימי • דף המסרים לשרים: ישראל ערוכה גם להסלמה בגבול – אבל ללבנון יש אינטרס לפתור את המצב
גילי כהן
03 באוגוסט 2022
22:34

הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס היום (רביעי) כדי לדון בסוגית הגבול הימי עם לבנון. המסר שעבר לשרים הוא כי בהיעדר הסכם עם השכנה מצפון, עלולה להיות הסלמה מול חיזבאללה. בנוסף הודגש כי נוצרה ציפייה בצד השני לפתרון הנושא.


לשרים הוכן דף מסרים, לפיו ישראל ערוכה גם להסלמה בגבול – אבל זה אינטרס ראשון במעלה של לבנון לפתור את הסוגייה. לצד זאת, בישראל עדיין מעריכים: בשבועות הקרובים יהיו שיחות עם לבנון בתיווך אמריקני בגבול. 

הבוקר דווח בעיתון נידא' אל-וטן דיווח כי חיזבאללה התחייב לעצור את ההסלמה הנוכחית בגבול ישראל כדי לתת אפשרות לשלטונות לבנון להצליח דרך המאמצים הדיפלומטים. על פי העיתון גורמים העבירו מסרים כי חיזבאללה יעצור את ההסלמה עד אמצע אוגוסט שבו יחזור המתווך האמריקני לסבב שיחות באזור. המתווך עמוס הוכשטיין עדכן בימים האחרונים את ישראל אודות פגישותיו בלבנון. 

אתמול נפגש לפיד עם המתווך האמריקני למשא ומתן על הגבול הימי עם לבנון, עמוס הוכשטיין, שקודם לכן ערך סבב שיחות עם גורמים שונים בביירות. הוכשטיין הגיע לאזור כשאיתו קווי מסגרת להסכם, שיהיה למעשה פשרה בין הדרישות של ישראל לאלו של לבנון - אסדת הגז "כריש" תיכלל בשטח ישראל, ואותה חברה תבצע קדיחות הן בארץ והן בלבנון.

בירושלים מאמינים שניתן להגיע לפתרון הסכסוך ורואים בהצהרותיו של מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, כניסיון למסגר את ההתפתחויות האחרונות - כך שאם יגיעו להסכם בנוגע לסכסוך הימי, הוא יוכל לזקוף קרדיט כי המהלך הושג לכאורה בשל הצהרותיו ופעולותיו.