-

הפריימריז בליכוד - מבט מבפנים | עוד יום

המפלגה הגדולה בישראל הולכת לבחירות פנימיות וזאת תופעה מרשימה ואכזרית כאחד. המועמדים חורשים את השטח במאמץ לקושש עוד קולות בתקווה לשרוד את הדילים ולהתברג במעלה הרשימה. יואב קרקובסקי התלווה אליהם בשבועות האחרונים ומביא תמונת מצב של הליכוד 2022 | האזינו
עוד יום עם יואב קרקובסקי
04 באוגוסט 2022
07:21

בקיץ הזה בזמן שיצאתם לים, צפיתם ב"אח הגדול" או ב"מאסטר שף", יצאתם אולי להופעה של ערן זרחוביץ' או משהו, קרה משהו אחר. שונה. מתחת לרדאר. בעשרות בתים פרטיים או חצרות, באולמות מעופשים או בסניפים, התכנסו מדי ערב עשרות אנשים, לאירועי הפריימריז של הליכוד.

בחלק מהמקרים השולחנות גדושים בכיבוד, פירות חתוכים, עמדת קפה, שתייה קרה. במרכז הרחבה עשרות כיסאות פלסטיק לבנים ומולם שולחן נשיאות גדול שעליו מתיישבים המתמודדים להצגת חלון הראווה הפרטי שלהם.

האזינו לפרק החדש בהסכת "עוד יום"

היום נספר את הסיפור של הפריימריז לרשימת הליכוד לכנסת. הליכוד זו תופעה ייחודית בארץ, אולי בכלל בעולם. מפלגה שב-40 השנים האחרונות הייתה רוב הזמן בשלטון, שיש לה יותר מ-140 אלף חברים, שחשים מאוד מעורבים, והפעם גם מאוד רעבים לחזור לשלטון מספסלי האופוזיציה.

סביר להניח שזה קורה מתחת לאף שלכם: כבר יותר מחודש וחצי הם מתרוצצים בכל הארץ, יותר מ-140 מתמודדים, בהם 28 חברי כנסת מכהנים, גם שרים לשעבר, שמנסים להעפיל לרשימה של 30 אולי 35 מקומות ריאליים, במשחק הספורט הקשה ביותר בליגה.

הם צריכים כמה שיותר קולות ומוכנים לעשות בשביל זה המון. נכנסים למכונית בבוקר ומסתובבים בכל רחבי הארץ ימים שלמים. יושבים לפגישות אישיות עם פעילים מרכזיים, מפזרים הבטחות. רוקמים דילים ורשימות חיסול. ומדי ערב מסיימים באירוע, שניים או שלושה.

כשהם מגיעים לכנס, לא תמיד הם יודעים את מי מבין המתמודדים מולם הם יפגשו. הם עולים לדבר כמו בסרט נע ומבקשים שישמרו להם מקום ברשימת 12 הסימונים שכל מצביע מסמן על פתק ההצבעה. הם מדברים ורצים לכנס הבא. הזמן דוחק, הלחץ גובר, ורשימת המתמודדים ארוכה. כך שהתחרות בלתי נסבלת.

יצאנו בשבועות האחרונים למסע בכל הארץ. דילגנו בין אירועי הפריימריז שבהם אפשר לגלות מה מעסיק את הליכודניקנים בימים אלה. וזה לחלוטין נייר לקמוס מצויין להבין על מה תהיה מערכת הבחירות.

נדבר עם מי שעברה התמודדויות כמעט בכל השיטות הקיימות - בשביעיות, בפריימריז מתפקדים ובבחירות במרכז – השרה לשעבר לימור לבנת. אבל קודם ננסה לשרטט את התופעה ואת תמונת המצב בישורת האחרונה עם כתבנו בכנסת זאב קם, שסיקר כמה וכמה מערכות פריימריז בליכוד.