-

איך קורה שהשטח הציבורי שלנו עובר בתוך בופה של חתונה?

בת"א יש שטחים שמוגדרים "זיקת הנאה לציבור", שזה שטח פרטי שחייב להישאר פתוח לרווחת התושבים. אבל יזמים קנו אותו, קיבלו עליו זכויות בנייה והטבות והחליטו לבנות שם מבני יוקרה. ככה עיריית תל אביב מפריטה את השטח הציבורי
יפעת גליק
06 באוגוסט 2022
14:54

איך יזמי נדל"ן סוגרים ומעלימים מהציבור שטחים שאמורים להיות ציבוריים, ואיך עיריית תל אביב משתפת עם זה פעולה?

דני גר ברחוב תוצרת הארץ בתל אביב, עיר ללא הפסקה. אבל - בכל פעם שהוא חוזר בלילה הביתה, הוא יורד באוטובוס ברחוב נחלת יצחק ולא יכול לעבור משם לבית שלו. למה? מתברר שבין הבניינים של הפרויקט "מגדלי תל אביב" שברחוב, במעבר שנחשב שטח ציבורי, היזם בנה מרכז מסחרי מקורה, עם שומר ודלתות שננעלות בערב כשה"קניון" הזה סגור.

איך הזיה כזאת מתאפשרת? השטח הזה מוגדר כ"זיקת הנאה לציבור". כלומר, שטח פרטי שחייב להישאר פתוח לרווחת התושבים. זה לא מגיע בחינם כמובן. היזמים קיבלו תמורת הקצאת השטח הזה זכויות בנייה מוגדלות ששוות מיליונים.

אבל כמו שקרה בעוד מקומות בתל אביב, גם כאן, היזמים נשארו עם הזכויות וההטבות - והשטח איכשהו נסגר, מוסתר, לא נגיש. הציבור מפסיד - היזם מרוויח.

במלון קמפינסקי תל אביב למשל, מלון חדש ונוצץ על חוף הים, הציבו מחסום למכוניות, על אף שהוא שטח ציבורי. בקמפינסקי גם בנו לובי זכוכית גבוה ומרשים. גם הוא היה אמור להיות שטח שפתוח לציבור. מה בתכלס נהיה שם? אולם אירועים. יש שם אירועי יוקרה, שמחות, בר מצוות. המלון עשה על השטח הזה קופה פעמיים. פעם אחת בזמן הבנייה, כשקיבל הטבות מהעירייה, ואחר כך גם פתח שם עסק. מה יקרה אם הציבור ירצה לעבור באמצע חופה? המלון אומר שישמור לו "מסלול ייעודי".

בעיריית תל אביב מוסרים שאחרי פנייתנו הם חידדו את הנהלים מול מנכ"ל החברה האחראית על מגדלי תל אביב והמעבר המדובר צריך להישאר פתוח כל הזמן. בעניין מלון קמפינסקי הם אומרים שאסור לעשות אירועים בשטח בעל זיקה ציבורית, אז הם שלחו להנהלה מכתב בירור. המחסום החשמלי הוסר.

אני אומרת - חלאס עם הקשקוש הזה של זיקות הנאה. אי אפשר לאכוף את זה באמת. מה שקורה בתכל'ס זה שיזמים פרטיים מקבלים הטבות מעיריית תל אביב, ואחרי זה עושים בשטחים הציבוריים האלה מה שבא להם. ככה עיריית תל אביב מפריטה את השטח הציבורי.

4 ארובות בסולם גליק. מה שציבורי ציבורי, מספיק עם הקומבינות.