חסימות בעוטף, אתמול
צילום: פלאש 90

מה המחיר? משוואה בשלוש יממות

הדרג המדיני נדרש להכריע בשאלה מהו המחיר שישראל מוכנה לשלם כדי להימנע מסבב לחימה בדרום. אלה האפשרויות והמחירים הנלווים לכל אופציה | פרשנות
רועי שרון
05 באוגוסט 2022
07:26

המטרה הראשונית של מערכת הביטחון בשעות שאחרי מעצר בסאם א-סעדי הייתה להימנע מנפגעים ישראלים ומעימות אלים עם הג'יהאד האסלאמי. זו הסיבה שצה"ל הגביל את תנועת האזרחים בצירים החשופים לרצועה. המחיר של שמירת השגרה בדרום עלול היה להיות גבוה הרבה יותר מחסימת צירים ושיבושים בתנועת הרכבות.

אבל בחלוף שלוש יממות של מתיחות, המשוואה ששרטט הג'יהאד האסלאמי מתחילה להתבסס, וזו כבר עלולה לגבות מחיר שעדיין קשה להעריך את גובהו. אם מעצר בכיר בג'יהאד שווה למתיחות ביטחונית מתמשכת ביישובי העוטף, אין לארגון הטרור שום סיבה לשגר שתי רקטות לשטח פתוח בנגב, ובטח שלא לחזור בו מהאיומים או מהדרישות המופרכות שהציב לישראל. הרווח מבחינתו מושג בכל רגע שאלפי אזרחים מוגבלים וחוששים.

חוזקו של המידע המודיעיני שסיפקו אמ"ן ושב"כ כמעט לא הותיר ברירה בפני מקבלי ההחלטות, מאלוף פיקוד הדרום, דרך הרמטכ"ל ועד שר הביטחון וראש הממשלה. ההחלטה להגביל את תנועת תושבי העוטף ולתגבר כוחות צבא באוגדת עזה הייתה מוצדקת.

אבל כעת נדרש הדרג המדיני להכריע בדילמה הכוללת השלכות גם לעתיד: מהו המחיר שישראל מוכנה לשלם כדי להימנע מסבב לחימה בדרום? או במילים אחרות: כמה זמן למשוך את הכוננות הנוכחית בגבול עזה? כנראה שאף אופציה שנמצאת על השולחן לא מאד מזהירה.

חזרה לשגרה עלולה לעלות בירי קטלני מהרצועה, הנחתת מכה מקדימה על הג'יהאד האסלאמי תוביל לימי קרב שמחירם ידוע ובדרך כלל מסתיימים בתיקו כואב. המשך הכוננות בתנאים הקיימים גם יזיק להרתעה הישראלית, וגם עלול בסופו של דבר להסתיים בסבב אלים בנפגעים - שכזכור, כדי להימנע מכך, הכניסה מערכת הביטחון את הדרום לכוננות לפני שלוש יממות.