-

מה גרם לנסראללה לנפח את השרירים מול ישראל?

שני קטעים טלוויזיונים של מזכ"ל חיזבאללה מהשבועיים האחרונים תפסו את תשומת הלב הציבורית - באחד נשמע נסראללה מספר על "החזון" שלו, ובו אזרחי ישראל נוטשים את המדינה וסוחבים מזוודות בדרך לנתב"ג. הקטע השני הוא האיום לפגוע באסדת הגז כריש ומה שאחרי. העיסוק באסדת הגז לא מקרי - זה הנושא שיכול להוביל את הלבנונים לעימות ממנו הם נמנעים כבר 16 שנים
רועי קייס
05 באוגוסט 2022
10:36

התגעגעתם? כי הוא חזר. חסן נסראללה שוב עושה שרירים ויש לו חזיונות על איך הסוף שלנו הולך להיראות: "אני רואה בעיניי רוחי אנשים גוררים מזוודות והולכים לשדה התעופה". זה לא שבשנים האחרונות נסראללה התחיל לדבר על שלום, אבל נאומי המלחמה שלו שידרו שלא ממש מתחשק לו עימות איתנו ושיש לו דברים דחופים יותר על הראש. 

אז למה פתאום מדגדג לו לאיים ולמה בוער לו לפתור באופן מידי את הסכסוך הימי עם ישראל אחרי שנים של שיחות עקרות? על הקריסה הכלכלית של לבנון דובר כבר המון, אבל המצב רק נהיה גרוע יותר. האזרחים המיואשים אולי לא ממלאים את רחובות ביירות וטריפולי כמו לפני שלוש שנים, אבל הזעם על הפוליטיקאים בלבנון לא מפסיק להצטבר, וגם חיזבאללה נמצא בקו האש. לכן, נסראללה נתן ב-2020 אור ירוק להנהגה הלבנונית להתניע מחדש את המשא ומתן המקרטע עם ישראל, כדי לפתור את הסכסוך הימי בין המדינות.

האם מחסור בחלב במכולת בלבנון יצית את המזרח התיכון? | רועי קייס, פרשנות

פתרון הסכסוך הזה יאפשר לחברות בינלאומיות להגיע למים הכלכליים של לבנון, להוציא את הגז והנפט מהים ולהזרים הרבה כסף לקופה הריקה של המדינה. אלא שכמעט שנתיים עברו - ולא קרה כלום. המצב הכלכלי בלבנון רק מידרדר והגז והנפט בצד הלבנוני תקועים בים. האמריקנים ניסו, מתווכים באו והלכו, ממשלות התחלפו והפתרון מבושש לבוא. 

אבל אז קרו שני דברים במקביל. הראשון: המחנה של חיזבאללה איבד את הרוב בפרלמנט. נסראללה, שמצליח למשוך בחוטים רק כי המחנה שמולו מפולג, התחיל להרגיש את האדמה רועדת. והדבר השני: האסדה של מאגר כריש הגיעה לישראל - וארץ הארזים געשה. זה נכון ששדה הגז כריש לא נמצא בשטח המחלוקת המקורי בין ישראל ללבנון, אבל התעמולה שם לא ממש מדקדקת בפרטים.

בשורה התחתונה - הלבונני הממוצע, שלא מצליח לקנות לחם במחיר שפוי, מבין שבזמן שהמשא ומתן מקרטע, הישראלים ממשיכים להפיק גז ולבנון נשארת בלי כלום. נסראללה, אשף הסטת הזעם, מיהר לעשות את הקטע שהוא שדרג לרמת אמנות – להאשים את ישראל וארצות הברית. 

כריש במים סוערים | האזינו להסכת "עוד יום"

אחרי שנים שבמהלכן הוא נתפס כעושה דברה של איראן, פתאום יש לו הזדמנות להראות שהוא "מגן לבנון". כשזה הלך הרוח, לא פלא שקיבלנו שיגור כטב"מים של חיזבאללה לעבר אסדת כריש. זה השחמט שנסראללה משחק כאן - אם יושג הסכם בתנאים טובים ללבנון הוא יגיד "אני הכנעתי את ישראל והאמריקנים". ואם לא, אפשר למנוע מישראל להפיק גז ונפט מהאסדות שלה ועל זה הוא יהיה מוכן ללכת הכי רחוק שאפשר אם הלבנונים יהיו מאחוריו.

האויב של נסראללה: מרוצח נתעב לסמל של תקווה | האזינו להסכת "עוד יום"

ב-16 שנים שחלפו מאז מלחמת לבנון השנייה, נסראללה הקפיד מאוד לא להיגרר להסלמה עם ישראל. אבל נראה שעכשיו המנגינה השתנתה. מי שמקשיב לנסראללה בשבועות האחרונים מזהה את המגמה – מנאום לנאום הוא מדרדר את המצב באופן הדרגתי ומכשיר את דעת הקהל הלבנונית לאפשרות של מלחמה. 

יש עוד משהו. ממש בימים אלה ארגון חיזבאללה חוגג יומולדת 40. 16 שנים הם לא נלחמו עם ישראל - ואולי נסראללה, שעשה את הונו הציבורי מטרור ודם, מתגעגע לרעש של הפצצות על הבוקר.