-

בעקבות ביקור פלוסי: סין מטילה שורת עיצומים על פלוסי וארה"ב

המתיחות נמשכת: סין תשהה מספר שיתופי פעולה בתחומי האקלים, המשפטים והצבא עם האמריקנים. גם על פלוסי ומשפחתה הוטלו סנקציות
רם ברנדס
05 באוגוסט 2022
15:47

המתיחות במזרח: משרד החוץ הסיני הודיע היום (שישי) על שורה של צעדים נגד וושינגטון בתגובה לביקור של יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי. בין הצעדים עליהם הכריזה המעצמה נכללים ביטול שיחות האקלים, ביטול שיחות בין שרי ההגנה בשתי המדינות וביטול פגישות סביב שיתוף פעולה ימי-צבאי. עוד נמסר על השהייה של מספר שיתופי פעולה בתחומים משפטיים. 

מוקדם יותר הודיעו הסינים כי יטילו סנקציות על פלוסי ומשפחתה בעקבות ביקורה בטיוואן. שר החוץ הסיני גינה את פלוסי וכינה את פעולותיה "מרושעות ופרובוקטיביות".

במקביל, זימן היום הבית הלבן את שגריר סין לשיחת מחאה על "פעולותיה המתגרות" של ארצו. בהודעה נמסר כי "הפעולות הצבאיות של סין חסרות אחריות, ועומדות בסתירה לשימור השלום והיציבות במצרי טאיוואן. ארה"ב אינה מעוניינת במשבר, אך לא תרתע מלפעול בימי ובשמי מערב האוקיינוס השקט". 

אתמול ירה צבא סין לראשונה מזה 26 שנה לעבר טיוואן. על פי הגורמים הרשמיים בטייוואן, הסינים ירו שמונה טילים ורקטות שנחתו בשטחי האש הסמוכים לנמלים הגדולים של טייוואן. ארבעה מהם נחתו בשטח האש הצפוני, וארבעה נוספים בשטח האש הדרומי. 

יו"ר בית הנבחרים האמריקני, ננסי פלוסי, סיימה ביום רביעי את ביקורה בטייוואן, במסגרתו נפגשה עם הנשיאה צאי אינג-וון. פלוסי אמרה לנשיאה שלפני 43 שנים ארצות הברית הבטיחה תמיד לעמוד לצידה של טייוואן, וכי המשלחת שבראשה היא עומדת מבהירה באופן חד משמעי שארצות הברית לא תנטוש את המחויבות שלה לטייוואן.