ראש חנית מהקרב מול צבא טיטוס
צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות

התגלית הארכיאולוגית שנחשפה ב"כיכר החתולות"

כלי מלחמה רומיים מהקרבות שהובילו לחורבן בית שני נמצאו בחפירות בירושלים. במחקר של רשות העתיקות החוקרים השתמשו בתוכנת מחשב, לחישובים בליסטייים משדה קרב בן כ-2,000 שנה
שרון עידן
07 באוגוסט 2022
10:57

לרגל תשעה באב, פרסמה הבוקר (ראשון) רשות העתיקות תוצאות מחקר חדש ששופך אור על עוצמת הצבא הרומי ונקודות הפריצה שלו לירושלים, בקרבות שהובילו לחורבן בית המקדש השני בעיר.

כפיר ארביב, חוקר ברשות העתיקות, אסף ותיעד בשיטתיות כלי משחית רומיים שנמצאו בחפירות בירושלים, שרבים מתוכם התגלו בחפירה ארכיאולוגית שניהל במגרש הרוסים, בסמוך למבנה העירייה, יחד עם ד"ר רינה אבנר.

ארסנל כלי הנשק הרומיים שהתגלה עד כה, כלל מאות אבני בליסטרה בגדלים שונים ששוגרו ממכונות ירי משוכללות למרחקים של 400-100 מטרים; קלעי אבן קטנים, שהופעלו על ידי חיילים פשוטים אך מאומנים ושוגרו באמצעות רוגטקות; מכונות ירי (קטפולטות) ששיגרו חניתות לטווח של 200-150 מטרים. בנוסף נמצאו חניתות, חרבות, ראשי חיצים וביניהם גם חיצים כבדים מהרגיל, חודרי שריון.

כפיר ארביב, מנהל החפירה מטעם רשות מהעתיקות, מנקה את אחת מאבני הקלע (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות)

המחקר של ארביב מרשות העתיקות התמקד במאות אבני הקלע - הבליסטראות. ניתוח אבני הבליסטראות הצביע על גדלים שונים ומשקלים שונים של האבנים, חלקן שימש כנגד אדם ושוגר לעבר החומות כדי למנוע מהמורדים היהודים להתרומם מעל קו החומות. אחרות, הכבדות שבהן, הוטלו בעוצמה לעבר החומות על מנת להבקיען.

"בעזרת תוכנת מחשב, מיקמתי במדויק את אבני הבליסטראות שנמצאו", אמר ארביב. "הבאתי בחשבון את הטופוגרפיה של האזור ואת מיקום חומות ירושלים מימי הבית השני. ביצעתי חישובים בליסטיים, שכוללים את זוויות ההטלה ומרחק ההטלה של האבנים. כל אלו, הוצלבו עם תיאוריו של המפורטים של יוספוס פלביוס, הלוא הוא יוסף בן מתתיהו, ההיסטוריון היהודי הנודע בן התקופה, אשר מפרט בספרו 'תולדות מלחמת היהודים ברומאים' את מהלכי הקרב ואת כיבושה וחורבנה של ירושלים".

ראשי חיצים שהיו חלק מחיצי ענק שנורו ממכונת ירייה ונמצאו במגרש הרוסים (צילום: כפיר ארביב, רשות העתיקות)

לפי המחקר, חלק ממכונות הארטילריה של הצבא הרומי הוצבו במרכז העיר, באזור המוכר היום בשם "כיכר החתולות" בשכונת נחלת שבעה. המחקר מצביע לראשונה גם על נקודת הפריצה המשוערות של החילות הרומים לתוך העיר.

בחפירה של ארביב וד"ר אבנר במגרש הרוסים, התגלה קטע מה"חומה השלישית", קו הביצור השלישי שהקיף את העיר. למרגלות נקודה מסויימת התגלה ריכוז יוצא דופן של אבני בליסטראות, חלקן שבורות ומנופצות לאחר שהתנגחו בחומה.

הבליסטראות שסותתו בגדלים שונים (צילום: כפיר ארביב, רשות העתיקות)

"העדויות המוחשיות להפעלת משאבים עצומים מצד הצבא הרומי בקרב על ירושלים, משקפות עד כמה קשה היתה המערכה, שהובילה, לבסוף, לחורבן הבית", אמר אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות. "למרות סיכויים אפסיים ומחלוקות פנימיות, הצליח קומץ המגינים היהודים להחזיק מעמד מספר חודשים, עד לחורבנה הטראגי של העיר. השימוש בכלים מתקדמים לטובת המחקר, מגלה לנו עוד ועוד על עברה המרתק של ירושלים".