המלך חסן

המלך ששידר עוינות - ושמר בסוד קשר עם המוסד

המלך חסן היה אחד המנהיגים המסקרנים והמרתקים באזור. מלך מרוקו, שבגלוי היה עוין לישראל, ניהל עם המוסד מגעים שסייעו גם לו וגם לישראל. הקשר החשאי נחשף בנסיבות מאוד לא מחמיאות למוסד - כשהדיווחים על חלקו של הארגון בחיסול מתנגדו של המלך החלו לעלות | אויבים, ביום שלישי בכאן 11
אויבים
09 באוגוסט 2022
14:14

המלך חסן היה אחד המנהיגים המסקרנים והמרתקים באזור. מלך מרוקו, שבגלוי היה עוין לישראל, ניהל עם המוסד מגעים חשאיים שסייעו גם לו וגם לישראל. למלך חסן היתה פינה חמה ליהודים, ובמידת מה הוא העריץ את ישראל, אבל גם היה חלק מהליגה הערבית. במסגרת זו הוא אירח במרוקו כינוסים אנטי ישראליים, ואף שלח כוחות לסוריה להילחם ביום הכיפורים.

הפרק המלא ישודר ביום שלישי אחרי חדשות הערב בכאו 11

חסן היה גם ידוע בחיי הפאר והשחיתות, ודיכא באכזריות כל התנגדות מבית. בתחילת שנות ה-70 המצב במרוקו היה מאוד קשה, דבר שהוביל לשני נסיונות לחסל את חסן, מתוך המעגל הקרוב אליו.

הקשרים החשאיים של מלך מרוקו עם ישראל נחשפו בנסיבות מאוד לא מחמיאות למוסד. ב-1965 ביקש חסן מהמוסד לסייע בחיסול של מתנגדו המרכזי, מהדי בן ברכה, והמוסד נעתר לבקשה. אחרי שבן ברכה נעלם החל להתפרסם מידע על חלקו של המוסד בפרשה. ככל הנראה המוסד עשה זאת כחלק מיחסי "תן וקח", וקיבל אישור להאזין למנהיגי מדינות ערב שהתארחו בוועידה במרוקו.

חסן היה אדם מרשים, אינטלקטואל סוחף. למרות יחסו האוהד לישראל, הוא נמנע להפוך את היחסים לרשמיים עד מותו ב-1999. 

צפו בהצצה לפרק