.

צה"ל הרס את בתי שני המחבלים מפיגוע הגרזנים באלעד

כוחות הביטחון נכנסו לכפר רומאנה שבאזור ג'נין והרסו את בתי המחבלים סובחי אבו שקיר ואסעד א-ריפאעי. בפיגוע לפני כשלושה חודשים נרצחו שלושה ישראלים ונפצעו ארבעה
כרמל דנגור ואיתי בלומנטל
08 באוגוסט 2022
01:33

כוחות צה"ל נכנסו הלילה (שני) לכפר רומאנה שבאזור ג'נין כדי והרסו את בתיהם של שני המחבלים שרצחו שלושה ישראלים בפיגוע הגרזנים באלעד במוצאי יום העצמאות. ארבעה נוספים נפצעו בפיגוע.

לפני כחודשיים הוגש לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד כתב אישום נגד סובחי אבו שקיר ואסעד א-ריפאעי, שרצחו את יונתן חבקוק, אורן בן יפתח ובועז גול בעיר במוצאי יום העצמאות. 

בין העבירות שבהן הם הואשמו, שלוש עבירות של רצח בנסיבות של מעשה טרור וחמש עבירות של מעשה טרור של ניסיון רצח. מכתב האישום עלה כי תחילה ניסו לרכוש כלי נשק ולאחר שהתברר להם שלא יצליחו הבינו שיצטרכו לעשות את הפיגוע עם סכינים.

תחילה הנאשם השני לא הסכים כי רצה לבצע מעשה טרור שיביא למותם של אזרחים ישראלים ויהודים רבים ככל האפשר, אך לבסוף נאשם אחד שכנע אותו שאפשר להגיע לאותה תוצאה עם סכינים, ולבסוף החליטו לבצע את הפיגוע עם סכינים וגרזנים. עוד על פי כתב האישום, לפני הוצאת הפיגוע לפועל הם העבירו כסף לצדקה ובחדר המלון ברמאללה ששכרו רשמו צוואות וביצעו טקס היטהרות.

המחבלים נלכדו שלושה ימים לאחר הפיגוע במחצבה ליד נחשונים, שם זיהה אותם כוח שעסק בחיפושים. תמונת אחד המחבלים מעשן סיגריה לאחר שנתפס עוררה כעס בציבור. אודל, בתו של יונתן חבקוק שנרצח בפיגוע, אמרה לקרן נויבך בכאן רשת ב: "למה לא ירו בהם פשוט? הם ייכנסו לכלא שיהפוך לבית המלון שלהם".

חוקרי המשטרה העריכו שלפני שנמלטו ליער, ניסו שני המחבלים להשתלט על כלי רכב ולהימלט בו. לאחר שסיימו את מסע הקטל, ניפצו אלרפאעי ואבו שקיר חלון של כלי רכב והנהגת שהייתה בו פתחה בנסיעה והצליחה להימלט.