גבול הרצועה, בסוף השבוע
צילום: רויטרס

ההבנה על יציאה למבצע נגד הג'יהאד האסלאמי התגבשה לפני שלושה חודשים

במערכת הביטחון מרוצים מהמבצע ומתוצאותיו אך לא יודעים להעריך כמה זמן יימשך השקט • גורמים מדיניים בכירים: "בוחנים את איתותי חמאס בסוגיית השבויים והנעדרים" • בישראל יבחנו האם אפשר להגדיל את ההקלות לתושבי הרצועה כדי למנף את השקט לזמן ממושך
רועי שרון, איתי בלומנטל ועמיחי שטיין
08 באוגוסט 2022
20:46

במערכת הביטחון התגבשה כבר לפני שלושה חודשים הבנה שמתקרבים למבצע מול הג’יהאד האסלאמי. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. על פי הפרסום, ההבנה התגבשה בעקבות מידע מודיעיני שהצביע על כך שהג'יהאד האסלאמי מתכנן לבצע פיגועים נגד ישראל.

בתוך כך, במערכת הביטחון מרוצים מהמבצע ומתוצאותיו אך לא יודעים להעריך כמה זמן יימשך השקט. גורם ביטחוני אמר לכאן חדשות כי הגדלת מספר הפועלים והגדלת כניסת הסחורות מהרצועה הוכיחו עצמם כגורמים שריסנו את חמאס וזו אחת הסיבות שבגינן לא הצטרף ללחימה. בצה"ל אמרו כי ימשיכו לתחקר את המבצע ואת האירועים שבהם נפגעו חפים מפשע.

בישראל מדברים על כך שהעובדה שהייתה רווחה כלכלית לתושבי עזה בחודשים האחרונים סייעה להשאיר את חמאס מחוץ למשוואה הפעם. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי לכן בתקופה הקרובה הולכים לערוך דיונים גם בדרג המדיני וגם במערכת הביטחון, כדי לבחון האם ישנם הקלות נוספים או פרויקטים כלכליים נוספים שייתנו רווחה כלכלית לתושבי הרצועה כדי להשיג בסופו של דבר שקט לתקופה הרבה יותר ממושכת. בין היתר תיבחן האפשרות האם להגדיל את מספר הפועלים שנכנסים מעזה לישראל - ובכמה.

מלבד בסוגיות הכלכליות, בתקופה הקרובה ידונו גם בסוגיית השבויים והנעדרים. גורמים מדיניים בכירים אמרו היום לכאן חדשות כי נבחנים איתותי חמאס בנוגע לסוגייה זו.