הרס בעזה, עלות השחר
צילום: עטיה מוחמד, פלאש 90

מאחורי הקלעים של המשא ומתן על הפסקת האש

ישראל לחמאס: אל תכנסו למערכה - ובתמורה לא נתקוף יעדים של הארגון ותשתיות ברצועה • מקורות מצרים: המפתח להסכם - שני הצדדים רצו לסיים את הלחימה • מצרים התחייבה להשקיע את מירב המאמצים בדרישת ג'יהאד לשחרור השבויים, אבל מסרו: זה לא תלוי רק בנו • מצרים וקטאר מקבלות שבחים מכל עבר - מחמאס ועד לבית הלבן • לפיד שוחח עם א-סיסי
אליאור לוי ורועי קייס
08 באוגוסט 2022
21:23
עודכן ב 23:15

מבצע "עלות השחר": את שיחות התיווך על הסכם הפסקת האש בין ישראל לג'יהאד האסלאמי הובילה מצרים, כשלצידה קטאר והאו"ם. מיד עם תחילת הלחימה, ישראל העבירה דרך המצרים מסר לחמאס: אל תכנסו למערכה - ובתמורה לא נתקוף יעדים של הארגון ותשתיות ברצועה. כך דווח היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. גורמים מצריים אמרו לכאן חדשות שהג'יהאד האסלאמי ירד מהעץ הגבוה שעלה עליו, אבל שבסופו של דבר המפתח להסכם היה ששני הצדדים רצו לסיים את הלחימה. 

לגבי הדרישות שהציב הג'יהאד האסלאמי להפסקת האש, אמרו הגורמים המצריים שהבטיחו להשקיע את מירב המאמצים בעניין שחרור שני העצורים של ארגון הטרור, ח'ליל עוואוודה ובסאם א-סעדי. אבל, אמרו המקורות: אי אפשר להבטיח שזה יקרה - זה לא תלוי רק בנו. עוד דווח בחדשות הערב כי הגורמים מסרו שדרישות כמו הפסקת הפעילות של ישראל נגד הארגון ביהודה ושומרון לא באו בחשבון במשא ומתן.

ה-הישג של המבצע: הפסקת אש בלי חמיצות | רועי שרון, פרשנות

מאחורי הקלעים, מאמצי התיווך של המודיעין המצרי היו מאתגרים במיוחד. מצד אחד, ניהלו המצרים שיחות ישירות עם הנהגת הג'יהאד האסלאמי, שנמצאת במהלך המבצע באיראן. מצד שני, ניהלו שיחות עם הנהגת הג'יהאד ברצועה, רק ששם לא היה כל כך עם מי לדבר - כי שני ראשי הזרוע הצבאית בעזה חוסלו.

בעקבות זאת, השיחות נערכו גם עם הדרג המדיני של הג'יהאד בעזה וגם עם שארית הדרג הצבאי הבכיר שנותר בחיים - שהם פחות משמעותיים בימים כתיקונם. בתוך זאת, בשלב מסוים מתגלעת מחלוקת פנימית: הנהגת הג'יהאד האסלאמי מחוץ לעזה לחצה להקשיח עמדות ולהמשיך בלחימה ואילו ההנהגה בעזה דחפה לסיום בעקבות המכות הקשות. בסוף המצרים הצליחו להגיע לנוסחה שתהיה מקובלת על הג'יהאד והסכם הפסקת האש הוכרז.

6 תקיפות ב-170 שניות - הסיפור המלא | האזינו לעוד יום

מאמצי התיווך השתלמו בסופו של דבר למצרים, כשביממה האחרונה היא וקטאר מקבלות שבחים מכל עבר על מאמצי התיווך שלהן בסבב הזה - מחמאס ועד הבית הלבן. כפי שדווח בחדשות הערב, המקורות המצרים מסרו כי שיפור היחסים עם קטאר בשנתיים האחרונות משפיע לטובה על הרגיעה והיציבות בעזה. 

הערב שוחח ראש הממשלה יאיר לפיד עם נשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי. לפי הודעת משרד ראש הממשלה, "המנהיגים שוחחו ארוכות. תחילה הודה ראש הממשלה לנשיא מצרים על פעילותו המאומצת להשגת הפסקת האש ברצועת עזה". עוד אמר לפיד לא-סיסי כי למצרים תפקיד משמעותי ביותר לשמירה על היציבות והביטחון האזורי.