-

אחרי המבצע בעזה: המדינה מסרבת לתקצב הקמת מגדל אשפוז ממוגן

בניית המגדל החדש כבר אושרה - אך המדינה לא מוכנה לתקצב את העלויות שמגיעות ל-100 מיליון שקלים. מנהל בית החולים באשדוד ד"ר ארז בירנבוים: בית החולים קטן מדי לאוכלוסיית העיר
דקלה אהרן שפרן
09 באוגוסט 2022
07:00

הבוקר הזה עם אריה גולן - שידור חי בכאן 11

מנהלת בית החולים אסותא באשדוד קורא לשר הביטחון גנץ לפעול להקמת מגדל אשפוז ממוגן. היום (שני) פורסם ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב, כי בניין המגדל הממוגן כבר אושרה, אך המדינה לא מוכנה לתקצב.

במכתב לשר גנץ כותב ד"ר ארז בירנבוים כי בית החולים נבנה כשמרביתו ממוגן, לנוכח האיום הבטחוני הנשקף מרצועת עזה וכי אסותא אשדוד מהווה נכס אסטרטגי להמשך הרציפות התפקודית של הרפואה בדרום. לצד זאת, אומר ברנבוים כי בית החולים קטן מדי בשלב זה ביחס לאוכלוסיית אשדוד וכי כבר כיום יש מצוקת אשפוז של ממש ותושבי האזור נאלצים להתמודד עם המתנה במיון של למעלה מ-90 שעות.

הוא הוסיף כי משרד הבריאות אישר הקמת מגדל אשפוז בבית החולים, שמתוכנן להיות ממוגן וכי יש להכשיר את 2 קומות החניה התת קרקעיות שיבנו במגדל כקומות ממוגנות. אך משרדי הבריאות והאוצר לא מוכנים לתקצב את העלויות בסך כ-100 מליון ש"ח מדי שנה במשך 5 שנים. בירנבוים הזהיר כי ללא מימון המדינה לא ניתן לבצע בינוי ממוגן והוסיף : אל תפקירו את ביטחון תושבי הדרום ואת בריאותם בעתות לחימה. 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי מדינת ישראל השקיעה סכומים רבים בבנייה ובמיגון בית החולים אסותא אשדוד וכי ישנם מגעים להשתתפות בתקצוב המגדל המתוכנן והחניון המדובר. 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי המשרד העביר מאות מיליוני ש"ח לפיתוח בית החולים וכי גם כעת ממשיכה המדינה לתמוך בבית החולים תקציבית במסגרת מודל התקצוב הלאומי. במשרד הוסיפו כי על כל הרחבה עתידית של בית החולים להיעשות בכפוף וכחלק מתכנית החומש של משרד הבריאות להרחבת מערך האשפוז בישראל, ובהתאם לסדרי העדיפויות הלאומיים שמותווים במסגרתה. תכנית המיטות הבאה לשנים 2023 ואילך צפויה להיות נידונה בדיוני התקציב הקרובים, ובגינה תינתן גם תמיכה לפתיחת מיטות חדשות.