כלא הדרים, ארכיון
צילום: הדס פרוש, פלאש90

אחרי קסטיאל: עוד עבריין מין בדרך לשחרור מוקדם מהכלא - מבלי לשמוע את כל הנפגעות

בשבוע שעבר החליטה ועדת שחרורים נוספת לשחרר עבריין מין נוסף שפגע בארבע נשים תוך ניצול מעמדו - מבלי לאפשר לחלק מנפגעות העבירה להביע את התנגדותן בדיון. בפרקליטות מיהרו לבקש עיכוב ביצוע על החלטת השחרור
שלי טפיירו
09 באוגוסט 2022
08:37

במקביל לשחרור אלון קסטיאל: עבריין המין יפתח נוטמן עבד כמנהל הצהרונים בעיר רחובות, הוא הורשע בביצוע עבירות מין של מעשה מגונה והטרדה מינית בארבע נשים שעבדו תחתיו, תוך ניצול יחסי מרות, ונידון לשנת מאסר. בהכרעת הדין נכתב בין היתר כי נוטמן "ניצל את מעמדן והשתמש באופן ציני ומכוער בקשיים כלכליים ואישיים מהם סבלו המתלוננות נגדו".

בשבוע שעבר קיימה ועדת השחרורים דיון בבקשתו של נוטמן לשחרור מוקדם. שתיים מנפגעות העבירה הביעו התנגדות נחרצת לבקשה וציינו את הנזק הנפשי והצלקות שהן נושאות בעקבות הפגיעה, שתי נפגעות נוספות שלא ברור מתי עודכנו על הדיון ביקשו גם הן להביע את עמדתן לפני הוועדה, ובפרקליטות ביקשו לדחות את הדיון כדי לאפשר זאת.

אלא שוועדת השחרורים החליטה על קיום הדיון מבלי שיש את עמדת כל הקורבנות ובסיומו הורתה על שחרורו המוקדם של נוטמן. בפרקליטות מיהרו להגיש עיכוב ביצוע על החלטת השחרור. בין היתר, נוכח החלטה שהתקבלה רק לאחרונה בבית המשפט בעניינו של עבריין המין אלון קסטיאל. בהחלטה אילץ בית המשפט את ועדת השחרורים להקפיא את החלטת השחרור המוקדם עד לשמיעת עמדת כל הנפגעות.

אתמול הגישה פרקליטות מחוז מרכז עתירה נגד החלטת השחרור. פרקליטתו של עבריין המין נוטמן עורכת הדין חן מאירי תקפה את ההחלטה:"צר לי שהפרקליטות בוחרת פעם אחר פעם לעתור נגד החלטות מנומקות. בכל הכבוד לעמדת הקורבנות ניתן להן די זמן להגיב. צר לי שהפרקליטות לא מפעילה שיקול דעת, הכול בשם ריצוי ההמון הזועם".

מנגד בפרקליטות ביקרו בחריפות את ועדת השחרורים וציינו בין היתר כי "קורבנות עבירות מין, הם לא מושג משפטי ערטילאי, אלא בני אדם בעלי שם ופנים. הוועדה, כסוג של נאמן ציבור, הייתה חייבת ליתן לקורבנות אלה אפשרות אמיתית להביע עמדה". כך נכתב בין היתר. בזמן הקרוב יקבע מועד לדיון הזה שבמרכזו עוד החלטה שנויה במחלוקת של לשחרור מוקדם של עבריין מין מסוכן חרף התנגדות קורבנותיו.