מבצע עלות השחר
צילום: דובר צה"ל

חיסול הבכירים - שלב אחר שלב: צה"ל מסכם את "עלות השחר"

הצבא פרסם פרטים חדשים מהמבצע נגד הג'יהאד האסלאמי בעזה • שמו של מבצע היה "אבנט שחור" ושונה ברגע האחרון • הושמדה מנהרת הדגל של ראש הזרוע הדרומית של הג'יהאד, שהתחבא בדירה סמוך לגן ילדים לפני שחוסל
איתי בלומנטל
09 באוגוסט 2022
17:00

שידור חי – חדשות הערב

בצה"ל חשפו היום (שלישי) פרטים חדשים על המבצע נגד הג'יהאד האסלאמי בעזה שנמשך שלושה ימים, והסתיים ביום ראשון בהפסקת אש בתיווך מצרים וקטאר. בין הפרטים הנחשפו עולה שהושמדה מנהרה התקפית בדרום הרצועה, שהייתה פרויקט הדגל של מפקד הגזרה הדרומית שחוסל, חאלד מנסור. במהלך המבצע זוהתה כוונה של הג׳יהאד האסלאמי לשגר כלי טיס בלתי מאויש לעבר אסדת הגז תמר, שנמצאת מול חופי אשדוד. הניסיון נכשל והכלי לא שוגר בסופו של דבר אל האסדה.

מ"אבנט שחור" ל"עלות השחר"

לאחר מעצרו של בכיר הגי'האד האיסלמי בשומרון, ג'עברי תכנן לבצע פיגוע נמר המעזה באמצעות ירי טילי נ"ט לעבר כלי רכב ישראליים. ביום רביעי בשעה 19:45 כונסה הערכת מצב מטכ"לית, בה מפקד פיקוד הדרום, האלוף אליעזר טולדנו, המליץ להוציא לפועל תוכנית יזומה נגד הג'יהאד האיסלמי.

שמה של התוכנית היה "אבנט שחור", ועם הפיכתה לפקודה מבצעית שונה שמה ל"עלות השחר" בהמלצת דובר צה"ל תא"ל רן כוכב – וכדי לרמוז לגוונו של הדגל השחור של ארגון הטרור מעזה. ביום חמישי בבוקר החל האיסוף המודיעיני נגד ג'עברי, אך בגלל שהמידע לא היה מספיק חזק הוחלט להמתין. ביום שישי בבוקר הגיע הרמטכ"ל כוכבי לאישור תוכניות באוגדת עזה, ולאחר שבחיל האוויר סיימו לפרוס את כל כיפות הברזל בכוננות שיא ברחבי הארץ – ניתן האישור לצאת למבצע.

חיסול תייסיר ג'עברי

ביום שישי בשעה 16:15 צמד מטוסי F16 של חיל האוויר ייצאו לחיסול מפקד הגזרה הצפונית של הג'יהאד האיסלמי, שהסתתר במגדל "פלסטין" בן 14 הקומות בשכונת סג'עייה בעזה. שמונה פצצות קטנות גולשות שוגרו מצידי הבניין לקומה השישית. בדירה סמוכה גרה משפחה תמימה.

מפקד חיל האוויר, האלוף תומר בר, פיקד באופן אישי על התקיפה שבוצעה באמצעות פצצות גולשות, כדי להימנע מפגיעה בחפים מפשע. בגיחת התקיפה, שארכה 170 שניות בלבד, הותקפו מהאוויר ומהקרקע עמדות מאוישות, מחסני אמל"ח וגם בכיר מאוד במערך הנ"ט של הג'יהאד האיסלמי עבדאללה קדום. 

חיסול חאלד מנסור

ביממה שלאחר מכן, בשבת בצהריים, שב"כ גילה את מיקומו של מקבילו של ג'עברי, מפקד הגזרה הדרומית של הגי'אהד האיסלמי, חאלד מנסור. הבכיר שהה בביתו ברפיח יחד עם אשתו וילדיו, בדירה שצמודה לגן ילדים – ולכן בחיל האוויר המליצו שלא לתקוף. זמן קצר לפני השעה 22:00, לאחר שהילדים שבו לבתיהם, ניתן האות לתקוף.

צמד מטוסי F16 של חיל האוויר שיגרו פצצות לכל שלוש קומות במבנה בו שהה מנסור – תחילה לקומה התחתונה כדי שלא יוכל להימלט, ובתוך שניות לקומות שמעל. שני עוזריו שהיו לצידו במבנה חוסלו גם הם. פרויקט הדגל של מנסור, מנהרה התקפית בדרום הרצועה, הותקפה מהאוויר באמצעות פצצות חודרות והושמדה.

הפוליטיקה של המבצע | האזינו לעוד יום 

במבצע לקחו חלק עשרות מטוסי קרב וכלי טייס בלתי מאוישים, שפעלו בעשרות מוקדי איסוף  ותקיפה. לפי נתוני חיל האוויר, הוטלו לאורך המבצע 197 טילים ופצצות ממטוסי קרב, מל"טים ומסוקי קרב. הגי'אהד האיסלמי ירה 1,175 רקטות, 200 מהן נפלו ברצועת עזה והרגו לפחות 15 אזרחים פלסטינים. לוחמי סוללות כיפת ברזל רשמו 450 יירוטים מוצלחים, עם שיעור הצלחה של 97%.