איבראהים א-נאבולסי

בין חללי אל-אקצא לג'יהאד: החיבור שמטריד את ישראל

המחבלים שחוסלו היום בשכם, בהם א-נאבולסי, מזוהים לכאורה עם פת"ח – אך פעלו במימון הג'יהאד האסלאמי ובסיועו. ברשות הפלסטינית ובישראל מודאגים מהחיבור המסוכן, ומנסים לפגוע בו • א-נאבולסי תכנן לבצע פיגועים נוספים - בדירה בה הסתתר נמצאו כלי נשק ומטעני נפץ
אליאור לוי וכרמל דנגור
09 באוגוסט 2022
21:06

החיסול בשכם: איבראהים א-נאבולסי וחבורת החמושים שהקיפה אותו משתייכים לגדודי חללי אל-אקצא, שמזוהים לכאורה עם פת"ח, אך בפועל הם מקבלים תמיכה מהג'יהאד האסלאמי. ההתקרבות בין חללי אל-אקצא החילוניים לארגון הטרור הפלסטיני הכי קיצוני, מדאיגה מאוד את המנגנונים הפלסטינים ואת מערכת הביטחון בישראל, ושניהם מנסים לפגוע עד כמה שאפשר בחיבור המסוכן הזה.


גדודי חללי אל-אקצא, קבוצות חמושות שעיקר כוחן בשכם ובג'נין, נרדפות לא רק בידי ישראל אלא גם על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים שכפופים לאבו מאזן. בשגרה הן עוסקות בעיקר בפלילים: סחר בסמים, גניבת מכוניות וכדומה, ובשנה האחרונה הם שבו גם לפעילות טרור. 

כל התארגנות טרור חייבת מקור מימון, והגורם הלא צפוי שבתקופה האחרונה מספק מטריה פיננסית עבור אותם חמושים הוא הג'יהאד האסלאמי. הם מקבלים כסף לקניית נשק ותחמושת, והג'יהאד מקבל פיגועים שמשרתים את המטרה שלו.

א-נאבולסי תכנן לבצע פיגועים נוספים

כשהלוחמים נכנסו הבוקר (שלישי) לדירה שבה הסתתר א-נאבולסי בקסבה בשכם, הם גילו אמצעי לחימה, בין השאר מטענים בייצור עצמי. ההנחה היא שא-נאבולסי תכנן לבצע פיגועים נוספים בהמשך. בשבועות האחרונים שב"כ עקב באדיקות אחר ההתנהלות שלו. את הדירה שבה התחבא א-נאבולסי סיפק לו סייען, שחוסל גם כן.

בעקבות החיסול נרשמו עימותים אלימים במהלך היום במוקדים נוספים, בין השאר בחברון שבה נהרג בן 17 מירי צה"ל. עסקים בערים פלסטיניות הודיעו היום על שביתה בעקבות החיסול. בסך הכול הפלסטינים סופרים ארבעה הרוגים ביום אחד.