הבית של לפיד בתל אביב
צילום: כאן חדשות

חשיפת כאן חדשות: התכנון למיגון ביתו של לפיד, וההחלטה של רה"מ לעצור את העבודות

שב"כ מתכנן לבנות "מתקנים ביטחוניים" סביב בית לפיד בת"א, גם על חשבון שטחים ציבוריים. משרד רה"מ ושב"כ ביקשו לקבל היתר בנייה להקמת המתקנים הללו
מיכאל שמש
10 באוגוסט 2022
06:56
עודכן ב 20:46

שב"כ מתכנן להקים "מתקנים ביטחוניים" על שטחים ציבוריים פתוחים כחלק מהעבודות בביתו של ראש הממשלה יאיר לפיד בתל אביב. שכניו של לפיד קיבלו את האפשרות להתנגד לתוכניות. כך פורסם הבוקר (רביעי) בכאן רשת ב. לאחר הפרסום - לפיד הנחה לעצור את כל העבודות סביב לביתו. 

לפי התרשים שמופיע במסמך שנחשף בחדשות הערב בכאן 11 שב"כ מבקש להשתלט על שטח ציבורי פתוח סמוך לבית של לפיד. בנוסף שב"כ מבקש להשמיש דרך קיימת לצורך ביטחון בית ראש הממשלה הפרטי. על המסמך חתומה ועדת המשנה למתקנים ביטחוניים שנדרשה לטפל בהיתר ולקדם אותו במהירות.

עבודות מתוכננות להתבצע סמוך לבית הפרטי של ראש הממשלה כדי למגן אותו. משרד ראש הממשלה ושב"כ ביקשו לקבל היתר בנייה להקמת המתקנים הללו. מי שמטפלת בבקשה הזאת היא ועדת המשנה למתקנים ביטחוניים, ועדה שיש לה את הכלים לזרז את מתן היתר הבנייה, והיא בעלת סמכויות מיוחדות שמאפשרות להטיל סיווג על פירוט התוכניות של שב"כ בנוגע להקמת המתקנים מטעמים ביטחוניים.

העבודות המתוכננות בבית לפיד הן בהיקף מצומצם יותר מאלו שנעשו בביתו ברעננה של קודמו נפתלי בנט. הן יכללו בין היתר הקמה של מבנים יבילים, שניתן יהיה להסיר בקלות, אך בשטחים הציבוריים.


 לפיד מחוץ לביתו בתל אביב. (צילום: גילי יערי, פלאש 90)

השר מאיר כהן מיש עתיד הגיב לפרסום הבוקר בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב: "לפיד עצמו מפקח באופן אישי על העבודות, כדי שלא תהיה פארסה ושדברים לא יפריעו לשכנים ואם יפריעו, אז במינימום. משתדלים שגם התקציב לא יהיה גבוה". 

בג"ץ מתח לאחרונה ביקורת חריפה על משרד ראש הממשלה בעניין העבודות שנעשו ללא היתר בביתו של בנט. כעת, במשרד ראש הממשלה טוענים שכל הלקחים הופקו והם מבטיחים שהשכנים יהיו חלק מהתהליך. חלק מהשכנים קיבלו בימים האחרונים את הזכות להתנגד לתוכנית. ההתנגדויות שיוגשו לוועדה למתקנים ביטחוניים צפויות להישאר חסויות.

ברוב השבוע ראש הממשלה לפיד לן בביתו בתל אביב, כך שסביר להניח כי גם דרישות האבטחה צפויות להיות בהתאם. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "כל אמצעי האבטחה שמוצבים או מותקנים הם זמניים ואינם מפריעים לסדר הציבורי", וכי "התהליכים סדורים ועוברים את האישורים המתאימים".