מתוך "זמן אמת"
צילום: תאגיד השידור הישראלי

דוח המשרד להגנת הסביבה: ייצור חשמל מגז - פולט חומרים אורגניים מסרטנים פי 200 מפחם

נתונים חדשים שהגיעו למערכת התוכנית "זמן אמת" חושפים: הזיהום שנפלט מתחנות הכוח שפועלות על גז, מסוכן ופוגע בבריאות - לעיתים יותר משימוש בפחם • התחקיר ישודר היום לאחר "חדשות הערב" בכאן 11
זמן אמת
10 באוגוסט 2022
14:58
עודכן ב 17:36

נתונים חדשים ומפתיעים שהגיעו למערכת התוכנית "זמן אמת" חושפים את מה שניסו להסתיר בחברות הגז במשך שנים. הזיהום שנפלט מתחנות הכוח שפועלות על גז מסוכן אף הוא ופוגע בבריאות, לעיתים אפילו יותר משימוש בפחם.

מדי שנה מפרסם המשרד להגנת הסביבה בדוח רשמי את נתוני פליטות המזהמים מכל הסקטורים בישראל (דוח המפל״ס). הדוח הקרוב יפורסם רק בתחילת ספטמבר, אולם חלקים ממנו הגיעו לידי כתב ״זמן אמת״ אבי עמית במסגרת תחקיר שישודר הערב בכאן 11 ויעסוק בדרך שבה שווק לציבור הגז כאנרגיה ״ירוקה״ על אף תרומתו המובהקת למשבר האקלים.

בנתונים מהדוח החדש, שמתפרסמים כאן לראשונה, נחשף כי כמות החומרים האורגנים הנדיפים שנפלטים מתחנות הכוח הפועלות על גז, גבוהה פי 200 לעומת תחנות הכוח הפועלות על פחם. חומרים אורגניים נדיפים (VOC) הם בחלקם חומרים המוכרים כמסרטני- ודאיים לבני אדם (לדוגמא בנזן) וחלקם חשודים כמסרטנים.

השימוש בגז מחצבים (שזכה לכינוי ״גז טבעי״) לייצור חשמל, הפך בשנים האחרונות ליעד המרכזי של משרד האנרגיה, שביקש להפחית את השימוש בפחם. ממשלת ישראל אף קבעה שהחל משנת 2025 לא ייווצר יותר חשמל בישראל מפחם, ושר האנרגיה לשעבר יובל שטייניץ הגדיר את הגז כ״ירוק ונקי״.

אולם מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות וחלקם ייחשפו הערב בתוכנית, מצאו שאמנם הגז פולט פחות תחמוצות חנקן מאשר הפחם, אבל בכל הנוגע לפליטת חומרים אורגנים נדיפים וגזי חממה שמובילים למשבר האקלים הקשה איתו מתמודד העולם - הרי שלגז אין כל יתרון על ייצור חשמל מפחם.

התחקיר עוקב גם אחרי המיזמים לאנרגיות מתחדשות וירוקות באמת – על בסיס השמש, המים והרוח – שלעומת הגז נמצאים בפיגור ניכר במדינת ישראל. זאת על אף היעדים הרשמיים שהציבה ישראל והיא רחוקה מלעמוד בהם, ועל אף שבעקבות המלחמה באוקראינה, החליט במאי האחרון האיחוד האירופי להאיץ את המעבר מייצור חשמל בגז ופחם לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות שאינן מזהמות את הסביבה.