-

אל תצפו שהמדינה תעשה את זה בשבילכם: כך תפחיתו את עמלות הבנקים

המפקח על הבנקים הודיע שהוא מתכוון להכניס את העמלות שהבנקים גובים מאיתנו - לפיקוח. אבל מה הטעם בצעד הזה? הרי הבנקים בעצמם מציעים להמון לקוחות חשבון ללא עמלות - אז למה לא להפוך את זה לסטנדרט? עד שזה יקרה, זו השיטה הכי יעילה להוריד לגמרי את התשלומים המיותרים
שאול אמסטרדמסקי
10 באוגוסט 2022
22:53

תגידו, נכנסת לכם משכורת לבנק בסוף כל חודש, נכון? כמה לדעתכם ראוי שתשלמו לבנק על עצם זה שהוא מקבל את המשכורת שלכם – שקל וחצי, 1.9? כי זה פחות או יותר מה שהבנקים גובים על זה. קוראים לזה "עמלת פעולה בערוץ ישיר". אבל לדעתי זה צריך לעלות 0, אפס עגול

אגב, זה לא רק המשכורת הצ'ק של שכר הדירה ירד? עמלה הצ'ק של הגן של הילדים ירד? עמלה העברתם כסף בביט? עמלה בסוף החודש ירד הכרטיס אשראי? אתם משלמים עמלה. החלק הכי גרוע– אתם לא יכולים לראות את העמלות האלה, הן שקופות. הבנקים פשוט, כמו קסם לוקחים את כל הכסף מהחשבון שלכם ומעבירים לחשבון שלהם. 

למה אני מספר לכם את כל הסיפור הזה? כי השבוע המפקח על הבנקים יאיר אבידן רצה לצאת צדיק. הוא הודיע לבנקים שהוא הולך להכניס את העמלה הזאת ועמלות אחרות לפיקוח מחירים. זהו. יש לי רק שאלה אחת למפקח על הבנקים: תגיד, למה לצאת כל כך מעפן? אתה נלחם את המלחמה של אתמול במקום להילחם את המלחמה של מחר. הבנקים צריכים לתת כסטנדרט את שירותי העו"ש שלהם באפס שקלים. 

שאלה אחת למפקח על הבנקים: למה אתה נלחם את המלחמה של אתמול במקום את זו של מחר?

עכשיו, זה לא רק אני חושב ככה, הבנקים בעצם מוכנים לתת פטור מעמלות עו"ש. אבל רק לאנשים שהם חפצים ביקרם קחו למשל את הבנק הבין-לאומי, בסדר? הוא יצא בפרסומות להייטקיסטים "בואו שימו אצלנו את הכסף ותקבלו פטור מעמלות עו"ש לעשר שנים". קהל שהם רוצים להביא אליהם, שעוד 15 שנה אחר כך ימשיך לשלם להם עמלות.

עכשיו אם אתם אומרים לעצמכם "יאללה, מה זה המוזר הזה? למה שהבנקים ייתנו לי שירות בחינם?". חבר'ה, העמלות עו"ש האלה שאנחנו משלמים לבנקים זה הדובדבן על הקצפת, על הקרם של כל העוגה של הכסף שהבנקים עושים. את רוב הכסף שלהם הבנקים עושים מריביות, מזה שהם נותנים לנו ריבית זעומה על הפיקדון ודוחפים ריבית ענקית על ההלוואות שהם מחלקים לנו. זה מנוע הכסף של הבנק. 

אם שוק הבנקאות בישראל היה תחרותי, היא הייתה עושה את שלה, אבל הוא לא. הפועלים ולאומי ביחד לוקחים שני שלישים מהשוק הזה. לכן לפני חצי שנה אף אחד לא הפריע להם להעלות את העמלות הקטנות האלה. עכשיו המפקח על הבנקים מגיע? הסוסים ברחו מהאורווה. 

חוץ מזה, ברגע שהוא יכניס את זה לפיקוח מחירים, אני כבר רואה איך עוד חצי שנה או שנה יבואו הבנקים אל המפקח ויגידו "תקשיב, החשמל נורא התייקר, אנחנו חייבים להעלות את העמלה ל-2.5 שקל. אחרת לא ניתן שירותי עו"ש". 

בקיצור, עד שהמפקח על הבנקים יבין שעמלות עו"ש צריכות להיות פאסה, זה לגמרי בידיים שלנו. תרימו טלפון לבנק ותבקשו פטור מעמלות עו"ש. אתם תתפלאו לגלות עד כמה זה קל לקבל את זה.