יאיר גולן

יאיר גולן לכאן חדשות: "צה"ל הוא צבא כיבוש"

ח"כ, המתמודד לראשות מרצ, מספר בריאיון לקרן אוזן על תפקיד צה"ל בשטחים מנסיונו כמפקד אוגדת איו"ש ומדגיש שסיפוח של מיליוני פלסטינים יביא כליה על ישראל | הריאיון המלא - הערב ב-19:00 בתוכנית ישראל בוחרת בכאן 11
ישראל בוחרת עם קרן אוזן
11 באוגוסט 2022
11:37
עודכן ב 20:47

חבר הכנסת יאיר גולן, המתמודד על ראשות מרצ, התייחס היום (חמישי) לתפקיד של צה"ל בשטחים וכינה אותו "צבא כיבוש". עם זאת, בריאיון לקרן אוזן בתוכנית "ישראל בוחרת", הדגיש גולן כי המציאות היא מורכבת ולדבריו זו שגיאה לפשט אותה לכדי מילה אחת.

צפו בריאיון המלא

"זה לא שבאנו לשם, ראינו איזו קולוניה ופלשנו אליה ברגל גסה. זה לא המצב. מלחמת ששת הימים נכפתה עלינו, יצאנו להגן על עצמנו והבסנו את הצבא הירדני. משם זה מתחיל. מה עשינו אחר כך? אני מזכיר שכל השנים הראשונות היינו בתחושה שאוטוטו יהיה הסכם שלום וזה חוזר. במקביל לתחושה הזו, שהובלה על ידי השלטון דאז, התחיל מפעל ההתנחלויות", הוסיף גולן. לטענתו של חבר הכנסת, סיפוח של מיליוני פלסטינים יגזור עלינו כליה. 

בתייחסותו של ח"כ גולן לשיתוף פעולה מול החמאס כפרטנר: "יש פה עכשיו הזדמנות לייצב את המצב בעזה, הייתי מוציא יותר פועלים, הייתי מספק כביכול הישגים כלכליים לחמאס, משפר את רמת החיים, מגדיל להם את מחיר ההפסד. ישראל צריכה לבחור לאן פניה אם לספח מיליוני תושבים או לעזוב את גוש קטיף".

בדבריו יאיר גולן אומר כי המצב אחרי ההתנתקות הוא מצב טוב. "האם את רוצה שהילדים שלך יעשו פטרולים בג'אבליה ובשג'אעיה? אני מאמין שאין לנו מה לחפש שם, הרעיון המטורף בעיניי של להקים גוש של יישוב יהודי בין ח'אן יונס לים זה דבר איום ונורא, אין לזה סיכוי אנחנו חייבים לוותר על שלמות הארץ. אני לא רואה שום סיכוי אחר למדינת ישראל".

במסגרת תפקידו של יאיר גולן כסגן הרמטכ"ל בזמן מבצע צוק איתן, בו לחמו שני בניו, התבשל בנפשו התהליך לעבור מתפקיד צבאי לתפקיד ציבורי. ב"אינתיפאדת הסכינים" שהתרחשה בשנת 2015, מבקש גולן את כל התחקירים של פיקוד מרכז שבהם נהרג פלסטיני. "אני רואה שיש המון מקרים שבהם חיילים על אירועים לא דרמטיים – יורים והורגים. ככה לא מתנהג לוחם! משהו עמוק משתבש אצלנו, חוסר יכולת לראות את הצד השני, גם את האויב כבן אדם".

ב"הרוח הציונית" הגיבו לדבריו של גולן: "יאיר גולן, בשם התחרות על ראשות מרצ, אתה מרשה לעצמך להשמיץ את צה״ל ולהכניס אותו ככלי פוליטי למשחק שלך. עם אינו כובש בארצו וצה״ל הוא הצבא המוסרי בעולם".