-
צילום: מג"ב

המקרה המוזר של הכלב זילי

מותו של כלב הימ"מ גרף יותר לייקים מלוחמי צה"ל שנפלו בפעילות מבצעית. ההסבר קשור בתורת הטראפיק
רועי שרון
11 באוגוסט 2022
12:00

המנצח הגדול של הרשתות החברתיות בשבוע האחרון הוא בלי ספק כלב הימ"מ זילי שנהרג בשכם. מנהלי דפי הפייסבוק הפופולריים הבינו את פוטנציאל הטראפיק מהדקה הראשונה שבה הוכרז על מותו. כל אזכור שלו גרף המוני לייקים - מרגע הבשורה המרה, דרך התיעוד האחרון ("צפו") ועד התמונות ממסע הלוויתו, לצד חבריו ניל וטירן שהלכו לעולמם.

הצצה קצרה לפוסטים הוויראליים שעלו בשנתיים האחרונות בכמה דפי פייסבוק פופולריים מגלה תמונה מפתיעה, או "מצמררת״, כפי שנהוג להכתיר בז'אנר כל דיווח שתפקידו לסחוט דמעות, שיתופים ולייקים. מותו של הכלב גרף יותר לייקים אפילו מנפילת צלף מג"ב בראל שמואלי חדריה שנפל בגבול עזה, ויותר מלוחם סיירת גולני עמית בן יגאל שנפל בפעילות מעצרים באזור ג'נין.

״כלב ישראלי שנהרג תופס יותר הד תקשורתי מילדה פלסטינית בת 5 שנהרגה בעזה״, ניסה הכלבן המקורי של זילי לשרטט את משוואת הרייטינג בציבור הישראלי - הכלב הציוני שנורה למוות בידי מחבלים בשכם מול הילדה מהצד השני של הגבול שנפגעה בטעות מאש צה"ל.

אבל השוואת לייקים וסיקור תקשורתי בין חללים ישראלים לחללי הצד השני בזמן לחימה היא עבודה קלה מדי. שאלה יותר מסקרנת היא במה מותר הכלב מן הלוחם האמיץ שנפל בקרב? או בשפת הטראפיק: איך ה"גיבור על ארבע״ (20k לייק בדף סטטוסים מצייצים) התפוצץ ברשת והביס גם את שני הלוחמים שנפלו בפעילות מבצעית.

האם בלי שאיש הבחין, הפכנו לאומה של טבעונים, חובבי חיות, מעריצי כלבים, שמתרגשים עד דמעות מכלב חף מפשע שמצא את מותו? האם קהה לבנו מול מותם של בני אנוש שנשלחו להגן על המולדת?

ייתכן שהתשובה נעוצה דווקא ביסוד הבסיסי של תורת הלייקים. לייק לכלב מת הוא לייק לא מחייב, לייק לכלב הוא לייק מעומק הקונצנזוס. לייק לכלב שנורה בידי מחבל - הוא לייק קל, לא שנוי במחלוקת, לא מעיד על צד פוליטי, לא תומך בפעילות צבאית בשטחים, אפילו לא עצוב מדי (בסוף זה כלב).

לייק כזה נושא עימו מידה סבירה של אנושיות. כולנו אוהבים כלבים, כולנו מכירים בחיבור העתיק בין הכלב לאדם. לייק לכלב הוא לייק מהלב, לייק מרגש, לייק נורמטיבי, אף אחד לא יסתבך בגללו עם משטרת הלייקים. זילי הוא הכלב של כולנו, אז תנו לו לייק מכל הלב.