בן שטרית וקטי פרי
צילום: פלאש 90

נציבת שב"ס הורתה להוציא לחופשה כפויה את מפקד כלא גלבוע

ההחלטה: בעקבות הודעתו כי הוא "מסרב לעמוד בכל קשר עם מפקדו" • שב"ס: "הנציבה רואה בחומרה רבה את פעולותיו של הקצין, שחותרות תחת כללי היסוד של כל ארגון ביטחוני"
משה שטיינמץ
11 באוגוסט 2022
12:56

נציבת שירות בתי הסוהר, רב גונדר קטי פרי, הורתה היום (חמישי) להוציא לחופשה כפויה לאלתר את מפקד בית סוהר גלבוע פרדי בן שטרית בעקבות הודעתו שהוא לא מוכן לקבל את מרות מפקדו, אריק יעקב, מפקד מחוז צפון. "בן שטרית הודיע במכתביו כי לא יקבל את מרות מפקדו הישיר. לאחר מכתבו הראשון, הנציבה הורתה לקצין לפעול כמתחייב מתפקידו. לאחר הנחיית הנציבה, פנה הקצין בשנית והודיע כי הוא מסרב לעמוד בכל קשר עם מפקדו", נכתב בהודעת שב"ס.

עוד נכתב כי "הנציבה רואה בחומרה רבה את פעולותיו של הקצין, שחותרות תחת כללי היסוד של כל ארגון ביטחוני, המושתת על מבנה הירארכי-פיקודי ולא ניתן לעבור עליהן לסדר היום".

עורכי דינו של בן שטרית, עודד סבוראי וסיון האוזמן, מסרו כי הוא "יוצא לחופשה כפויה בראש זקוף". לדבריהם, זו "תולדה של בחירתו לנתק מגע עם מפקד המחוז, לאחר שזה העליל על פקודיו של בן שטרית כאילו שהם זייפו מסמכים כדי להונות את המחוז. מדכא להבין שנציבת שב"ס בחרה להוציא לחופשה את מפקד בית הסוהר, שמגבה את פקודיו, במקום את מפקד המחוז, שמעליל עליהם, ושכך היא פעלה, ללא מתן זכות לשימוע כמתחייב".

עוד אמרו עורכי הדין: "החלטת הנציבה מקרינה על הנציבה ומאשרת את שהכול כבר יודעים אודות ערכי הפיקוד שלה. מעניין להיווכח שזה הצעד בו נקטה הנציבה, זמן קצר לאחר שיו"ר ועדת הבדיקה הטיח בסגן הנציבה שהכשלים שהתגלו בכלא גלבוע משותפים לכל שב״ס ושהמצב בכלא גלבוע היה טוב יותר מאשר בבתי כלא אחרים".

במכתב ששלח בן שטרית לפני שבוע לנציבה, הוא דרש להדיח את מפקד מחוז הצפון, לאחר שהאחרון טען בשבוע שעבר בוועדת הבדיקה לבריחת המחבלים מהכלא כי אנשי הכלא זייפו נתונים. מפקד המחוז התייחס בעדותו לנתונים על תנועת האסירים הנמלטים בין התאים בבית הכלא. לפי מסמכים שנחשפו בכאן חדשות, ששת המחבלים שנמלטו מהכלא שהו באותו התא במשך תשעה חודשים, על אף שפקודת שב"ס קובעת כי אסירים שנמצאים בסיכון גבוה לבריחה לא יישהו באותו התא יותר משישה חודשים. כפי שתועד בכרטיסי האסירים, שעוקבים אחר מעברי האסירים בין תאים, אגפים ובתי כלא, השישה אכן עברו אחת לכמה חודשים מתא הבריחה לתא אחר, אבל לשעות בודדות בלבד - ואז חזרו אליו.

שבוע קודם לכן העיד בן שטרית בעצמו בוועדה הבדיקה והציג בפני חבריה חתך מרצפת הכלא, שאמורה להיות בעובי של 25-20 סנטימטרים של בטון - אך הכילה כ-15 סנטימטרים של קלקר במקום. הפרט המפתיע התגלה עוד בדצמבר 2021, בזמן שיפוץ שנערך בכלא גלבוע לאחר בריחת האסירים. "כשהתחלנו את השיפוץ כדי למלא את החללים, קבלן של משרד הביטחון החליט שהוא קודח גלילים בכל נקודה ונקודה באגף", בן שטרית העיד. "אז התברר שזה סנדוויץ' קלקר, 5 ס"מ בטון ו-15 ס"מ קלקר. הקבלן ב-2014 חסך כסף ושם קלקר במקום בטון. כשאתה מגלה שזה מה שהיה זה מחריד. דיווחתי את זה למפקד המחוז הוא היה בהלם. הנציבה גם נחשפה לזה".

"הפצתי הנחיות למפקדי המשמרות, סגניהם ומפקדי האגפים, על ביצוע ספירה בבית הסוהר, ברקע הערות של הבקרה", סיפר בן שטרית. "הדגשתי את סוגיית ספירת הלילה, את סוגיית הזיהוי השמי ולא רק. אני מבין שיש ליקויים שצריך לטפל בהם, אני לא הולך לישון בשקט. כל הזמן עקבתי כדי לראות איך אנו משפרים ומתקנים".

בוועדה נחשף ש-27 חיפושים בוצעו בתאם של האסירים שברחו מחודש ינואר 2021 ועד לבריחה בספטמבר. "אלו האמצעים הדלים והטיפשים", הסביר בן שטרית, "אין אלמנט טכנולוגי, זה מה שיש לסוהרים ועם מה שיש הם עושים את מה שהם יכולים הכי טוב. אם היה מתבצע טיפול שורש, המנהרה הייתה מתגלה". בעדותו הקודמת הוא טען כי בגלל הנציבה לא בוצע טיפול שורש בנושא.