.
צילום: דובר צה"ל

בלי שאננות: הדברים שישראל צריכה לטפל בהם אחרי "עלות השחר"

ההחלטה למקד את המבצע בג'יהאד האסלאמי נכונה טקטית, אך ברמה אסטרטגית חייבים לחזור ולהטיל את האחריות על הנעשה ברצועה על חמאס. את הצלחות המבצע יש לנצל לקידום מטרות נוספות - ובראשן החזרת השבויים והנעדרים | פרשנות
רונן מנליס
13 באוגוסט 2022
18:31

ללא ספק ובהסכמה רחבה מאוד, מבצע עלות השחר היה מהמוצלחים ומהמוצדקים בגזרה העזתית. יחד עם זאת, ההצהרות הנשמעות כי הוא יביא שוב לשקט של שנים ראויות שלא להשמע, ולא רק בגלל העובדה שלא החזיקו מים במבצע שומר החומות.

המושג "הרתעה" מורכב וחמקמק מאוד, ואני האחרון שחושב שנכון לבדוק אותו לפי הרקטה האחרונה שנורתה. אבל מצד שני, גם אסור להתבשם בו ולחשוב שבזכות מבצע – מוצלח ככל שיהיה – אין אנו עסוקים בארגון טרור ואל לנו לנוח על זרי הדפנה.

ואם כבר בסיכום המבצע עסקינן, אז לצד ההצלחות המשמעותיות והאיכותיות, אסור לשכוח שלוש נקודות:

1. ההחלטה למקד מבצע שני (לאחר חגורה שחורה) בארגון הג'יהאד האסלאמי ולהשאיר את החמאס מחוצה לו נכונה טקטית. ברמה האסטרטגית יש במדיניות הישראלית חשש שתיווצר לבנון בעזה. אסור לנו שיווצר מצב שבו חמאס הוא מדינת לבנון – שאותה אנחנו לא תוקפים – והג'יהאד האסלאמי הוא חיזבאללה.

חמאס הוא ארגון טרור. במשך שנים המדיניות בישראל הייתה שחמאס אחראי על כל הנעשה ברצועה, ונכון להמשיך ולדרוש ממנו אחריות זו. השאלה היא מה האסטרטגיה מול חמאס, איך מונעים מצב של משחק כפול של ארגון טרור.

2. עם כל ההצלחות, היקף הירי של הג'יהאד האסלאמי היה חריג וגבוה, יותר מ-1,000 רקטות בשלושה ימים. במדובר בנתון גבוה מהממוצע במבצעים קודמים. הג'יהאד, ארגון שיכולת הירי שלו נמוכה (וראינו שרקטות רבות בכלל פוגעות ברצועה), אך היקפים אלו צריכים להדליק נורה אדומה.

3. פגיעה בבלתי מעורבים: לצד הפגיעה עצמית של הג'יהאד האסלאמי בתושבי הרצועה, גם צה"ל פוגע ביחס של כמעט 1 ל-1 במחבלים ובלתי מעורבים. היחס הזה מאוד לא טוב, ובמבצעים ארוכים עם נפגעים רבים היה משמש באופן עוצמתי נגד ישראל. הוצאת הסרטים המצוינים לאי פגיעה בבלתי מעורבים נכונה וחשובה הסברתית, אך יש פה גם היבט מבצעי שמחייב למידה.

בכל הדרך לצד ההצלחות של מבצע עלות השחר, אסור לנו להתבשם. עלינו להפיק לקחים ולנסות לנצל את ההצלחות גם לרמה האסטרטגית, ובראשן קידום שחרור גופות חיילי צה"ל ושני האזרחים המוחזקים ברצועה.